Hlavní obsah

Z Prahy až na letiště v Bejrútu se dostala atrapa bomby, píše tisk v Libanonu

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 9. 2019 13:05

Letiště v Praze se distancuje. „Bezpečnostní složky pražského letiště nyní žádný testovací balíček nepostrádají,“ říká jeho mluvčí.

Článek

Na letišti v Bejrútu o víkendu našli atrapu bomby, která pocházela z Prahy a byla míněna jako test účinnosti letištních skenerů na pražském letišti.

Napsal o tom libanonský deník The Daily Star.

Podle jeho informací balíček po testu v Praze zapomněli odstranit. Byl v letadle společnosti Qatar Airways, které přiletělo do Bejrútu z Prahy.

Podle vyjádření mluvčí pražského letiště Mariky Janouškové pro Seznam se nejednalo o bezpečnostní test ze strany letiště.

„Bezpečnostní složky pražského letiště nyní žádný testovací balíček nepostrádají. Všechny naše balíčky jsou označené a vybavené kontaktem, nikdo nás zatím nekontaktoval,“ sdělila Seznamu.

Mohlo se podle ní jednat o testování jiného subjektu, o kterém letiště nemuselo vědět.

V balíčku bylo balení jádrového mýdla s jelenem spojené dráty s mobilním telefonem. Libanonská média původně mylně psala, že balíček do Libanonu dorazil z Dauhá a obsahoval 200 gramů výbušniny.

Po prozkoumání na bejrútském letišti byla ale přítomnost výbušných látek vyloučena.

Bezpečnostní služba bejrútského letiště kontaktovala kolegy v Praze a dověděla se, že balíček byl použit v ČR k prověření účinnosti letištních skenerů a také ke školení letištních pracovníků, uvedl list. Po testu ale česká bezpečnost zapomněla balíček odstranit.

Podle libanonského deníku se v Praze zjišťuje, jak se materiál ocitl v Bejrútu.

Podobný případ se stal před téměř deseti lety na Slovensku, když policisté z popradského letiště zapomněli během výcviku služebního psa v batohu nic netušícího cestujícího výbušninu. Nebezpečný náklad, který ovšem neobsahoval roznětku, odhalili až v Dublinu.

V důsledku incidentu přišel o funkci ředitel pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako, ministr vnitra Robert Kaliňák nehledě na tlak médií odstoupit odmítl.

Rovněž koncem roku 2004 na pařížském letišti Charlese de Gaulla dva četníci při výcviku psů umístili do zavazadla neznámého cestujícího balíček s výbušninou a pak ho ztratili z očí. Kufr se pak vydal do světa.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Atrapa

Doporučované