Hlavní obsah

Na škole v Barceloně si děti nepřečtou Růženku ani Karkulku. Škola stáhla 200 pohádek kvůli sexismu

Základní škola v Barceloně stáhla z knihovny dvě stovky titulů kvůli sexismu.Video: Filip Kalčák

 

Reklama

12. 4. 2019 14:25

Z knihovny základní školy v Barceloně zmizí pohádky o Červené Karkulce nebo o Šípkové Růžence. Údajně jsou sexistické. Školská komise pro rovnost pohlaví vyřadila z knihovny asi dvě stovky titulů.

Článek

V dětské knihovně základní školy Taber v Barceloně už si děti nepřečtou knížky o Červené Karkulce ani o Šípkové Růžence. Školská komise pro rovnost pohlaví totiž došla k závěru, že asi dvě stovky pohádkových příběhů v nabídce tamní knihovny je „sexistických“. Tituly údajně přispívají k šíření stereotypů o mužské a ženské roli.

Z oddělení knihovny pro děti do šesti let tak zmizelo po hodnocení školské komise asi 30 procent knížek. Jako kritérium při hodnocení sloužilo mimo jiné to, kolik postav v příběhu je mužských a kolik ženských, jaké role v pohádce zastávají a kolik je v ději násilí.

Vedle pohádky o Karkulce, kterou sežere vlk a pak ji zachrání statečný myslivec, nezůstal ve škole v katalánské metropoli ušetřen ani příběh o svatém Jiřím. V něm podle legendy statečný rytíř přemůže draka a zachráněné princezně dá červenou růži, která vyrostla na místě boje z dračí krve.

Hodnocení knížek je součástí katalánského projektu „Knihovna a rovnost pohlaví“. Podobný projekt běží například i v sousedním regionu Valencie.

Katalánská vláda se ke stažení pohádek z knihovny v barcelonské škole nechtěla vyjadřovat. Deníku ABC řekla, že „školy mají svou autonomii a mohou samy rozhodovat o knihách, které žákům a dětem nabízejí“.

Kriticky se ke kauze postavila například madridská politička z Lidové strany (PP) Isabel Ayusová. „Takové pohádky vychovaly celé generace, a pokud se rodičům některé z nich zdají pro jejich děti nevhodné, tak ať jim je nečtou, ale tradiční příběhy bychom neměli démonizovat,“ řekla Ayusová deníku ABC.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované