Hlavní obsah

Na Sněžce napadlo 15 cm sněhu. Kteří vlekaři letos zdraží a co kde nabídnou nového?

Foto: Horská služba, Seznam Zprávy

Pohled na okolí Sněžky na snímku z online kamery Horské služby.

Reklama

6. 10. 2019 11:38

Krkonošská horská služba turistům doporučuje pro podzimní horské túry především dobré boty a teplé oblečení.

Článek

Na vrcholu Sněžky v Krkonoších leží po sněžení minulých dní přibližně 15 centimetrů sněhu, v neděli ráno bylo na nejvyšší české hoře minus šest stupňů Celsia. V nižším okolí je sněhu podstatně méně – například na Luční boudě ve výšce 1415 metrů nad mořem pět centimetrů.

V nejnavštěvovanějších tuzemských horách stále ještě panuje podzimní sezóny s túrami, ale počasí posledních dní dalo najevo, že začátek nové lyžařské sezony zas tak daleko není.

„Turisté by také měli brát v potaz, že na horách je mezisezona a ne všechny hřebenové boudy jsou nyní otevřené,“ upozornil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Vlekaři proinvestovali v létě před nadcházející zimní sezonou desítky milionů korun. Peníze šly hlavně na vylepšení umělého zasněžování a zázemí pro lyžaře.

Zřejmě nejvíce, přibližně 150 milionů korun, investoval letos v létě areál na krušnohorském Klínovci, vyplývá z ankety agentury ČTK mezi provozovateli horských areálů.

Do rozvoje investovala také největší krkonošská střediska. SkiResort Černá hora – Pec letos dal 25 milionů korun, například do rozšíření technologie, která umožňuje šetrnější a efektivnější úpravu sjezdovek. Středisko Špindlerův Mlýn vynaložilo 47 milionu korun, zejména do nového prodejního systému skipasů. V e-shopu skiareálu se cena skipasu bude odvíjet od atraktivity termínu, předpokládané návštěvnosti nebo počasí. Kdo si koupí skipas s dostatečným předstihem, získá ho levněji. „Zmizí tak klasický pevný ceník typu mimosezona a hlavní sezona,“ řekl ČTK Adam Svačina ze skiareálu.

V největším skiareálu Jizerských hor, na Tanvaldském Špičáku, se nyní pracuje na rozšíření modré sjezdovky na dvojnásobek. Cena za celodenní skipas v takzvané top sezoně, jež zahrnuje vánoční a jarní prázdniny, zde stoupne na 690 korun.

Jednodenní skipasy zdraží o jednotky procent také Skiareál Lipno na Šumavě, který letos do sezony investuje 40 milionů Kč. Areál na šumavském Zadově nechá ceny skipasů na loňské úrovni. Letos chystá menší novinky v zasněžovacím systému a automaty na vracení čipových karet.

Přes léto nezaháleli ani provozovatelé středisek v Beskydech. „Opět investujeme do zasněžování, a to nemalé peníze. Letos jsme do toho investovali přes šest milionů korun,“ řekl Jaroslav Vrzgula, vedoucí střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Výkonný ředitel SkiParku Gruň ve Starých Hamrech Kemal Rušitovič uvedl, že ve středisku dělají úpravy, které běžný návštěvník v provozu nepozná. Veškeré investice by se podle něj daly vyčíslit na šest až sedm milionů korun.

V lyžařském areálu v Koutech na Šumpersku investovali do rozvoje zasněžování a do obnovy technického parku, jako jsou rolby a skútry. Provozovatelé také pořídili nový skibus.

V lyžařském areálu v Olešnici na Blanensku šly letos řádově miliony korun do rozšiřování a obnovování zasněžovací techniky. „Také jsme dovybavovali půjčovnu, aby klienti měli větší výběr,“ uvedl za areál František Jílek. V Němčičkách na Břeclavsku, kde je nejníže položený skiareál ve střední Evropě, za zhruba 650.000 Kč koupili sněhové dělo.

Reklama

Doporučované