Hlavní obsah

Nakažených spalničkami od loňska čtyřnásobně přibylo. Chudí na vakcíny nemají, bohatí je odmítají

Nakažených osob celosvětově rapidně přibývá, v USA o 20 procent týdně. (Video: Filip Kalčák, AP)

 

Reklama

16. 4. 2019 20:01

Počet lidí nakažených spalničkami se celosvětově zčtyřnásobil. Vyplývá to z dat Světové zdravotní organizace za první čtvrtletí letošního roku.

Článek

Ve světě výrazně přibylo lidí, kteří se nakazili spalničkami. V prvních třech měsících letošního roku jich touto virovou chorobou onemocnělo 112 163, což je téměř čtyřikrát více než ve stejném období loni. Na základě předběžných dat to v úterý oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Více lidí se spalničkami nakazilo ve všech částech světa. Vážná je situace především v Konžské demokratické republice, Etiopii, Gruzii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, na Madagaskaru, v Barmě, na Filipínách, v Súdánu, Thajsku a na Ukrajině, kde onemocnění „způsobilo mnoho úmrtí, především mezi malými dětmi“. Odhady počtu mrtvých ale WHO nezveřejnila.

Organizace zároveň varovala, že se v poslední době začaly případy onemocnění spalničkami množit i v zemích s relativně vysokou mírou proočkovanosti, například ve Spojených státech, Izraeli či Thajsku.

Celkem letos výskyt spalniček nahlásilo WHO už 170 zemí světa. Skutečný počet nemocných je podle organizace ale mnohem vyšší. Předpokládá se, že nahlášen je jen každý desátý případ nákazy.

Roli hraje strach z autismu i náboženské přesvědčení

Kvůli spalničkám vyhlásilo výjimečný stav město New York. Každý týden se podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zvýší počet případů spalniček o 20 procent, píše britský deník The Guardian. Jednou z příčin amerického i celosvětového rozšíření spalniček je především v rozvinutých zemích hnutí v řadách rodičů, kteří odmítají svoje děti očkovat. Navzdory jednoznačným vědeckým důkazům totiž tvrdí, že některé látky obsažené ve vakcínách způsobují autismus a další poruchy. V rozvojových zemích pak často nejsou vakcíny dostatečně dostupné.

Nejen ve Spojených státech je také důvodem odmítání vakcín náboženské přesvědčení rodičů. Poté, co starosta města New York Bill de Blasio nařídil ve čtvrti Brooklyn povinné vakcinace pod hrozbou pokuty, podalo pět rodičů žalobu, v níž požadují přerušení tohoto nařízení. Většina nakažených dětí pochází z komunity místních ortodoxních Židů. Podle úřadů přitom brooklynskou epidemii zavleklo do města právě neočkované dítě po návratu z Izraele. Choroba se také šíří v židovské komunitě newyorského okresu Rockland.

Jak píše deník Vox, ve Spojených státech je většina epidemií spojená s jedinci, kteří nákazu zavlekli ze zemí, kde naopak vakcinace nebývá plošně k dispozici. To může mít řadu příčin od nedostupnosti lékařské péče až po násilné konflikty v dotyčných zemích.

Proočkovanost klesá i v Česku

Spalničky jsou infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Začínají horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Zvýšený počet případů spalniček zaznamenala v poslední době i Česká republika. Od začátku roku do začátku dubna v Česku spalničkami onemocnělo 424 lidí.

Před nakažením spalničkami se lze chránit podáním dvou dávek očkovací látky. Podle WHO ale jen 85 procent lidí na celém světě dostalo první a jen 67 procent druhou dávku. Aby se zabránilo šíření nemoci, je třeba dosáhnout proočkovanosti nejméně 95 procent populace. V České republice pak každoročně proočkovanost dětí klesá. Předloni se pohybovala kolem 84 procent chlapců a děvčat.

V Česku se povinně očkují všechny děti, u nichž to zdravotní stav povoluje, ve 13. až 18. měsíci věku a znovu v pěti až šesti letech. Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak nesmějí do školky či na tábory.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované