Hlavní obsah

Následky koronaviru může zmírnit vakcína, která se v Česku dává hlavně dětem

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

5. 11. 2020 13:17

Proti těžkým následkům covidu-19 může pomoci vakcína proti pneumokokovým infekcím. Tou se v Česku očkují především malé děti, méně pak senioři.

Článek

Očkování proti pneumokokům může zmírnit dopady nemoci covid-19. Jako prevenci těžkých následků covidu-19 ho proto odborníci doporučují nejen seniorům, kteří mají očkování od 65 let zdarma. Novinářům to dnes řekla Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Pneumokok je bakterie, která je nebezpečná především pro malé děti a seniory. U dětí může vyvolat zánět mozkových blan, u starších lidí zánět plic. K léčbě se používají antibiotika. Jsou také časté případy, kdy člověk onemocní virovou infekcí, která se následně zkomplikuje bakteriálním onemocněním.

„Pneumokokové infekce jsou jednou z velmi častých komplikací chřipky,“ uvedla Roháčová. U covidu-19 podle ní zatím nemají lékaři dostatek přesvědčivých informací. „Ale vzhledem k tomu, že je to infekce postihující plicní tkáň, tak je to (komplikace pneumokokovou infekcí) vysoce pravděpodobné,“ dodala primářka.

Proočkovanost proti pneumokokům je podle Roháčové v české populaci nízká. U dětí dosahuje asi 65 procent a dlouhodobě klesá, u seniorů asi 14 procent. Loni zaznamenali lékaři vážný průběh pneumokokového onemocnění především u lidí nad 65 let. Těchto případů bylo 267, z toho 57 seniorů zemřelo. Dospělí se pneumokokem nejčastěji nakazí od malých dětí. Až 60 procent dětí v mateřských školkách je nosičem tohoto onemocnění, aniž mají příznaky.

V souvislosti s epidemií koronaviru odborníci doporučují i očkování proti chřipce, někteří praktičtí lékaři ale už nemají pro své pacienty vakcíny k dispozici. Tento problém by podle Roháčové v případě očkování proti pneumokokům nastat neměl, protože vakcína proti pneumokokům se nemění a je možné ji podat celoročně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované