Hlavní obsah

Nastražená výbušnina v Afghánistánu zabila tři americké vojáky

V Afghánistánu zemřeli tři američtí vojáci. Zabila je nastražená výbušnina. (Video: Lukáš Marek, Shutterstock.com)

 

Reklama

27. 11. 2018 14:23

Tři příslušníci americké armády dnes zahynuli a další tři utrpěli zranění při explozi výbušného zařízení nastraženého u silnice poblíž východoafghánského města Ghazní. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení NATO.

Článek

V Afghánistánu přišli o život tři američtí vojáci. Zabila je poblíž města Ghazní na východě země nastražená výbušnina. Podle Severoatlantické aliance byl při výbuchu rovněž zraněn civilní spolupracovník armády Spojených států. Všichni zranění jsou v péči lékařů, dodává se v prohlášení. Žádné další podrobnosti NATO neposkytlo.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V provincii Ghazní je ale velmi aktivní islamistické hnutí Tálibán, které letos podniklo útok i na stejnojmennou provinční metropoli. Bojovníkům Tálibánu se v srpnu podařilo proniknout do ulic města Ghazní a zmocnit se několika čtvrtí.

Podle serveru iCasualties.org v Afghánistánu do dnešního útoku letos zemřelo při násilných incidentech devět příslušníků amerických sil, s dnešním atentátem tedy počet obětí z řad americké armády stoupl na 12. Kromě nich přišli v Afghánistánu letos o život také čtyři čeští vojáci, další země oběti zatím tento rok nezaznamenaly.

USA a NATO se formálně stáhly z bojů v Afghánistánu v roce 2014, v zemi ale podle Pentagonu stále působí okolo 14 000 amerických vojáků. Jejich hlavním posláním je vést a podporovat afghánské síly v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán, jehož vládu svrhla Američany vedená invaze v roce 2001, podniknutá v odvetě za teroristické útoky v USA.

Od té doby bylo v Afghánistánu zabito více než 2 400 Američanů, v dosud nejdéle trvajícím konfliktu, jaký Spojené státy vedly.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované