Hlavní obsah

NATO posiluje východní křídlo. Polsko přivítalo americké jednotky

Poláci v sobotu přivítali americké vojáky.

 

Reklama

14. 1. 2017 20:15

Nejvyšší polští představitelé v sobotu uvítali příslušníky amerických jednotek. Ti by měli posílit východní křídlo Severoatlantické aliance.

Článek

Východní křídlo Severoatlantické aliance, které je podle Bruselu ohroženo agresivní politikou Ruska, posílí příslušníci amerických jednotek. Do Polska přijeli vojáci z coloradské základny Fort Carson a budou rozmístěni na západě Polska.

Uvítacího ceremoniálu ve městě Zaháň se zúčastnila premiérka Beata Szydlová, která den označila jako „významný pro Polsko, pro Evropu, pro naši společnou obranu”. Americké vojáky uvítal i ministr obrany Antoni Macierewicz. „Čekali jsme na vás hodně dlouho, po desetiletí," řekl shromážděným jednotkám.

Američané dorazili do Polska jako první západní kontingent, který bude na východním křídle NATO trvale umístěn. Část z nich se má později přemístit do Pobaltí, další do Bulharska a Rumunska a týlová jednotka do Německa.

V Polsku bude místem dislokace americké armády kromě Zaháně ještě město Drawsko Pomorskie na severozápadě země. Americké brigádní uskupení ve východní Evropě čítá celkem 3500 vojáků a více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley a více než 400 vozů Humvee.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované