Hlavní obsah

Nebeská podívaná začíná. V noci budou oblohu křižovat meteory Geminidy

Časosběr zachytil meteorický roj v roce 2012 v Kalifornii. (Video: Karolína Štuková, Youtube.com)

 

Reklama

14. 12. 2019 19:20

Nad Českem budou nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Geminidy. Problém s viditelností však může nastat, tentokrát ne kvůli mrakům, ale příliš jasnému Měsíci.

Článek

Největší frekvence meteorů byla v sobotu ve 13:00, tedy za bílého dne.

„Po jedenácté večerní by se však mělo začít vyjasňovat, do čtyř hodin ráno pak má být na většině území jasno, rozhodně východně od Prahy,“ tiskový tajemník Astronomického ústavu Pavel Suchan k noci ze soboty na neděli.

Nejlepší podmínky pro sledování nastanou mezi půlnocí a třetí hodinou ráno i proto, že souhvězdí Blíženců, odkud meteory zdánlivě vylétají, bude vysoko nad obzorem. Podle Pavla Suchana však hrozí, že slabší objekty přesvítí Měsíc, nastane totiž teprve třetí noc po úplňku.

Foto: ČTK

Meteorický roj nad Springfieldem, USA.

Při meteorickém roji proud částic meziplanetárního prachu křižuje zemskou dráhu.

Tyto částice se při průletu atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a nechávají za sebou zářící stopu. Výsledným zábleskům se odborně říká meteory, lidově „padající hvězdy“. Ačkoliv nejběžnějším mateřským tělesem meteorických rojů bývá kometa, v případě Geminid ledoprachové částice pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon.

Meteory padají náhodně po celé obloze. Astronomové k pozorování doporučují místa vzdálená od světelného znečištění z měst a hory. První zprávy o tomto roji pocházejí z roku 1862.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované