Hlavní obsah

Nedomysleli jsme to, říká ČSSD o sazbách na pivo a nabízí ANO řešení

ČSSD.

Reklama

11. 2. 2020 13:01
aktualizováno • 11. 2. 2020 13:58

ČSSD si nechala udělat analýzu ke změně sazeb DPH na pivo. Vládnímu partnerovi z hnutí ANO chce předložit několik návrhů na úpravu chystané změny.

Článek

ČSSD chce o sazbách daně z přidané hodnoty (DPH) na různé formy prodeje piva jednat koaličně s hnutím ANO.

Poslanec sociální demokracie Václav Votava si nechal vypracovat analýzu, kterou chce vládnímu partnerovi z hnutí ANO předložit a bavit se o jejích doporučeních. Opoziční strany ČSSD za její iniciativu většinou kritizují, upozorňují na to, že diskutované změny jako vládní strana podpořila.

„Scházíme se každý den a jediné, co mohu říci v tuto chvíli je, že žádný konkrétní návrh není,“ reagoval předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Ohledně uplatňování sazeb DPH na pivo se minulý týden objevila na sociálních sítích tabulka, která uvádí devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo.

Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo, je ale podle něj účelová a obsahuje extrémní modelové příklady. Podle ministerstva budou do budoucna u piva platit pouze dvě sazby.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček minulý týden uvedl, že jeho strana je připravena podpořit rychlou novelu, která do věci vnese jasno. Votava dnes poslaneckému klubu předložil analýzu, jak problém s použitím správné sazby daně odstranit. „Ministerstvo financí v tom vysvětlování a osvětě nedomyslelo, že tyto věci nastanou,“ řekl po zasedání klubu novinářům Votava.

Analýza, jejíž závěry nechtěl Votava zveřejnit, podle něj přichází s některými doporučeními. „Pokládám za důležité, abychom to nejprve projednali s premiérem (Andrejem Babišem, ANO) a ministryní financí (Alenou Schillerovou, ANO),“ uvedl Votava.

Připustil, že při schvalování novely o DPH chybovali i poslanci ČSSD, změny se podle něj „nedomyslely do důsledku“. Řešením ale není rušení sazeb, řekl. „Nechci (možné úpravy) rozebírat, než si o tom popovídáme s koaličním partnerem, to není vhodné,“ dodal.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je legrační, že ČSSD jako koaliční strana se snaží tvrdit, že něco zachraňuje. „Co předložilo ministerstvo financí, je oprávněně terčem vtipů,“ řekl. Podobně se vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Projednávali jsme to rok a zaznívaly tu argumenty, že ta novela je nesmyslná a nemá být schválena,“ uvedl. Schválené znění je podle něj logickým důsledkem nekoncepčního populismu nynějšího kabinetu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované