Hlavní obsah

Nejcennější lekcí bylo prase na šalvěji, vzpomíná sestra boromejka na Václava Havla

Sestra Veritas Holíková vzpomíná na Václava Havla ve svých zápiscích bezprostředně po jeho úmrtí. (Video: Marie Vladyková)

 

Reklama

18. 12. 2016 6:00

Pět let od úmrtí prvního porevolučního prezidenta připomínáme dopisem jeho ošetřovatelky.

Článek

Před pěti lety zemřel první porevoluční prezident Československa Václav Havel. Poslední dny života trávil na venkovské usedlosti v Hrádečku u Trutnova, kde o něj pečovala ošetřovatelka Veritas Holíková z řádu Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Sestra boromejka na bývalého prezidenta zavzpomínala v krátkém psaní hned druhý den po jeho smrti. „Největší lekce se mi dostalo jednou v srpnu, kdy pan prezident vymyslel, že budeme péct pro jeho osobního lékaře sele divočáka, aby měl co k obědu,“ zapsala si tehdy.

Foto: Economia

Sestra boromejka Veritas Holíková se starala o Václava Havla bezprostředně před jeho smrtí.

„Na mé počáteční námitky o nedostatku času a zkušeností, jak to vlastně dělat, mi prostě a zdvořile odpověděl, že když byl poprvé zvolen prezidentem, všechno dělal poprvé a často vůbec nevěděl jak – tak proč bychom si neporadili s pečením divočáka, což on stejně jako já nikdy nedělal,“ vzpomínala 19. prosince 2011 na úsměvnou příhodu.

Lidé vytáhnou kalhoty po celém světě

Letos mohou poprvé lidé zavzpomínat na zesnulého prezidenta na náměstí Václava Havla - jak se přejmenovala piazzetta Národního divadla v říjnu letošního roku. Ku příležitosti pátého výročí úmrtí prvního prezidenta samostatné České republiky se koná řada vzpomínkových akcí.

Již tradičně v den Havlova úmrtí vyzývá iniciativa Krátké kalhoty pro Václava Havla lidi, aby vzpomínku demonstrovali vytažením kalhot a oblečením veselých ponožek. „Nechceme vzpomínat smutně, naopak chceme ukázat radost z toho, co po Václavu Havlovi zbylo. A že toho zbylo hodně,“ řekl Seznamu zástupce iniciativy Tomáš Pikola.

Nohavice lidé ohrnují od roku 2012 nejen v Česku - jako připomínku Havlovy inaugurace do prezidentského úřadu.

Pražské Jungmannovo náměstí hostí od nedělních deseti hodin vzpomínkovou akci Svíčka pro Václava Havla. V průběhu osmi hodin se tu vystřídají zhruba tři desítky osobností, které budou předčítat texty z Havlovy tvorby.

Podobnou akci pořádá již tradičně pražské divadlo Alfred ve dvoře. Pětihodinové Čtení z Havla startuje v 16 hodin a svou oblíbenou pasáž z Havlovy tvorby může přijít předčítat kdokoliv.

Na Havla vzpomínají i v regionech

V Litomyšli bude promítat své fotografie Bohdan Holomíček, kterého s Havlem pojí takřka čtyřicetileté přátelství. Promítání nazvané Mikropříběhy ze života Václava Havla doplní osobním komentářem a zároveň poprvé uveřejní část fotografií z litomyšlského setkání sedmi evropských prezidentů v roce 1994.

Knihu fotografií Václava Havla letos vydal Tomki Němec, který byl hostem studia Seznamu. (Video: Zuzana Hodková)

V Brně připravilo vzpomínkovou akci Divadlo Husa na provázku. Na venkovní scéně, k níž se přichází Uličkou Václava Havla, zazpívá před nedělním večerním představením sbor brněnského Sokola Rybovu Českou mši vánoční Hej, mistře! – pro tuto příležitost nazvanou Hej, Václave!

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované