Hlavní obsah

Nejen Hurvínek, ale i Divadlo bratří Formanů. České loutkářství se dostalo na seznam UNESCO

Na seznamu nehmotného dědictví UNESCO je nově i loutkářství, dříve tam byl zapsán slovácký tanec verbuňk či jízda králů.

Česká republika už na seznamu několik zástupců má, třeba tradiční průvody nebo slovácký tanec.

Článek

Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Výbor dále z žádostí o zapsání vybral třeba belgické pivo nebo asijské novoroční oslavy.

Pro Česko to znamená, že se musí zasadit o udržení tradice loutkářství u nás, zhodnocovat ji a podporovat. Ještě v polovině minulého století existovalo kolem tří tisíc souborů, nyní jich je o poznání méně. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v současné době v ČR působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a další tři stovky amatérských.

Mezi nejvýznamnější současné nezávislé loutkářské skupiny patří Buchty a loutky, Divadlo bratří Formanů či Divadlo Continuo. Už od dvacátých let minulého století provází děti i dospělé oblíbený Spejbl a Hurvínek.

Na seznamu nehmotného dědictví už několik českých zástupců je. Třeba slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě Čech, spolu s dalšími zeměmi máme z minulosti na seznamu zapsané také sokolnictví. Zapisují se tradice, jimž hrozí úpadek či zánik, považované za součást kulturního dědictví.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama