Hlavní obsah

Nejen Hurvínek, ale i Divadlo bratří Formanů. České loutkářství se dostalo na seznam UNESCO

Na seznamu nehmotného dědictví UNESCO je nově i loutkářství, dříve tam byl zapsán slovácký tanec verbuňk či jízda králů. (Video: Redakce Seznam)

 

Reklama

1. 12. 2016 21:00

Česká republika už na seznamu několik zástupců má, třeba tradiční průvody nebo slovácký tanec.

Článek

Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Výbor dále z žádostí o zapsání vybral třeba belgické pivo nebo asijské novoroční oslavy.

Pro Česko to znamená, že se musí zasadit o udržení tradice loutkářství u nás, zhodnocovat ji a podporovat. Ještě v polovině minulého století existovalo kolem tří tisíc souborů, nyní jich je o poznání méně. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v současné době v ČR působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a další tři stovky amatérských.

Mezi nejvýznamnější současné nezávislé loutkářské skupiny patří Buchty a loutky, Divadlo bratří Formanů či Divadlo Continuo. Už od dvacátých let minulého století provází děti i dospělé oblíbený Spejbl a Hurvínek.

Na seznamu nehmotného dědictví už několik českých zástupců je. Třeba slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě Čech, spolu s dalšími zeměmi máme z minulosti na seznamu zapsané také sokolnictví. Zapisují se tradice, jimž hrozí úpadek či zánik, považované za součást kulturního dědictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované