Hlavní obsah

Nejslavnější čínská herečka je po týdnech znovu na světě. Dostala třímiliardovou pokutu za daňové úniky

Známá čínská herečka dostala pokutu za daňové úniky. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 

Reklama

3. 10. 2018 20:13

Podle čínské vlády a prezidenta Si Ťin-pchinga k podvodnému jednání v Číně sahá více veřejně známých osob, proto podle CNN zahájili rozsáhlou kampaň za zastavení daňových podvodů v zábavním průmyslu. Hereččin případ má být odstrašujícím pro ostatní.

Článek

Čínská filmová hvězda Fan Ping-ping, která hrála v i řadách X-Men a Iron Man, dostala pokutu 883 milionů jüanů (2,9 miliardy Kč) za daňové úniky a další porušení zákona. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína. Sedmatřicetiletá herečka – která začátkem června zmizela, což vyvolalo spekulace o tom, kde se nachází – dnes na sociální síti zveřejnila dlouhou omluvu. Její případ souvisí s vyšetřováním smluv v zábavním průmyslu, jež iniciovala čínská vláda a které nyní nabírá na obrátkách.

Některé filmové hvězdy údajně využívají smlouvy, jimž se přezdívá „jinjangové“. Jedna smlouva obsahuje skutečný výdělek umělce, zatímco na druhé, kterou později dostane finanční úřad, figuruje nižší částka, napsal zpravodajský server BBC.

Nejznámější čínská celebrita je nyní podle BBC držena na neznámém místě. Její účet na sociální síti Weibo, který sleduje 62 milionů příznivců, byl po několik týdnů neaktivní. Dnes ovšem herečka na svém profilu zveřejnila omluvu. „V poslední době zakouším nebývalou bolest. Stydím se za to, co jsem udělala. A zde se všem upřímně omlouvám,“ napsala na čínské obdobě Facebooku.

„Trest vyměřený na základě zákona a po vyšetřování daňových orgánů bez výhrad přijímám. Budu se tímto nařízením řídit, vynasnažím se tyto potíže přestát, získat prostředky a daně i pokuty zaplatit,“ dodala Fan, jejíž roční výdělek se odhaduje na 300 milionů jüanů (976 milionů Kč).

Hvězda, kterou časopis Forbes v letech 2013 až 2017 označil za nejvýznamnější čínskou celebritu, ve veřejném prohlášení nezapomněla na komunistickou stranu. „Bez přínosné politiky komunistické strany a státu, bez přízně lidí by nebyla žádná Fan Ping-ping,“ uvedla herečka.

Jejího agenta zatkla policie kvůli dalšímu vyšetřování. Hereččino filmové studio, které založila v roce 2007, uvedlo, že dvojí smlouvy hvězda nikdy nepodepisovala.

Agentura Nová Čína informovala, že pokud herečka nařízení splní a peníze zaplatí, nebude proti ní vznesena obžaloba, protože zákon překročila poprvé.

Fan Ping-ping se objevila v několika desítkách čínských filmů a televizních seriálů, mezinárodní pozornost si získala rolí v dobrodružném filmu X-Men: Budoucí minulost nebo v čínské verzi snímku Iron Man 3. V květnu ji bylo vidět na festivalu v Cannes, počítá se s ní pro špionážní film 355, kde by mohla hrát po boku Penelope Cruzové a Marion Cotillardové, roli má také ve válečném filmu Air Strike.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované