Hlavní obsah

Nejvyšší španělský soud zrušil evropský zatykač na Puigdemonta

Nejvyšší španělský soud zrušil evropské zatykače na Puigdemonta a čtyři exministry. Španělský zatykač stále platí (Video: AP)

 

Reklama

5. 12. 2017 15:44

Bývalý premiér Katalánska spolu se čtyřmi exministry projevili vůli vrátit se do Španělska. Rozhodnutí soudu dává Puigdemontovi dvě možnosti - buď se vrátit do země, kde bude zatčen, nebo vést novou předvolební kampaň z Belgie.

Článek

Španělský nejvyšší soud zrušil evropské zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii. Soudce nečekané rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Madridský soud zároveň uvědomil o svém rozhodnutí belgické justiční orgány. Ty dosud rozhodovaly o vydání obviněných politiků do jejich země. Španělské zatykače, vydané zároveň s těmi evropskými začátkem listopadu, zůstávají v platnosti.

Pětice politiků je obviněná ze vzpoury kvůli snaze prosadit nezávislost Katalánska v rozporu se španělskou ústavou. Do Belgie odcestovali, když Madrid převzal koncem října správu nad touto autonomní oblastí. Belgické soudy od začátku listopadu posuzují zatykače vystavené zvláštním španělským tribunálem, na jejichž základě se všeobecně očekávalo vydání Puigdemonta a ostatních. Rozhodnutí mělo padnout v polovině prosince, týden před předčasnými volbami do katalánského regionálního parlamentu.

Soudce Pablo Llarena dnes zrušení příkazů vysvětlil jako krok nutný pro to, aby trestné činy, z nichž byla pětice obviněna, posuzovala pouze justice ve Španělsku a nikoli v jiné zemi. Spolupráce belgických orgánů podle něho není nutná, neboť politici v souvislosti s volbami dali najevo, že se hodlají vrátit dobrovolně.

Rozhodnutí oznámené v den začátku katalánské předvolební kampaně dává podle listu El País Puigdemontovi dvě možnosti. Expremiér, který vede kandidátku druhé nejsilnější separatistické formace Společně pro Katalánsko, se buď se vrátí do země, kde bude zatčen, nebo povede kampaň z Belgie.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované