Hlavní obsah

Nepleťte se do toho, vzkazuje Orbán. Vysvětlujeme, jak chce posílit moc

Foto: Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán.

26. 3. 12:30

Krajně nediplomatickou cestou odpověděl maďarský premiér Viktor Orbán svým evropským kritikům. Hájí tak svou snahu na bezprecedentní posílení moci. Vysvětlujeme, co se v Maďarsku vlastně děje.

Článek

V Maďarsku už nákaze koronavirem podlehlo deset lidí, potvrzených nakažených je 261. Vláda Viktora Orbána už stejně jako ostatní země v regionu uzavřela hranice a školy a zakázala shromažďování lidí. V pondělí se pokusila prosadit tzv. zákon o boji s koronavirem, který by kabinetu v krajním případě dal na neomezenou dobu extrémně široké kompetence.

Co stojí ve sporném zákonu?

Parlament by na dobu neurčitou přerušil práci, povolené by nebyly volby ani referenda (parlamentní volby by se ale v roce 2022 konat měly). Zákonodárnou moc má tudíž nahradit vláda, která bude vydávat dekrety nekontrolovatelné opozicí.

Maďarská ústava přitom předpokládá, že pokud platí stav nouze a vláda vydává dekrety o moci zákona, parlament by se měl scházet častěji a taková výjimečná opatření kontrolovat. V současnosti totiž dekrety vydané během nouzového stavu platí pouze 15 dní. Pokud je do té doby poslanci neschválí, přestanou platit.

Foto: Profimedia.cz

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Zákon by platnost dekretů prodloužil z 15 dní až do konce stavu nouze, o kterém rozhoduje sama vláda. Podle ministryně spravedlnosti Judit Vargové to vyřeší obavy z toho, že by se parlament z důvodu epidemie už nesešel a nemohl opatření schválit.

Současný nouzový stav vyhlásil Orbánův kabinet 11. března a vydal například dekret o tom, že vedení státem označených strategických firem může v případě potřeby převzít armáda. Jde o desítky společností, mimo jiné vodárny, plynárny, petrochemický i farmaceutický průmysl či jadernou elektrárnu.

V čem je tedy možný problém?

Definice nouzového stavu a s ní i spjaté vydávání dekretů totiž počítají spíše s přírodní katastrofou, zejména se záplavami, a pro časy epidemie nejsou ani podle k vládě kritických médií vyhovující.

Každý vládní dekret sice musí být odůvodněný, nepřipravenost právního systému na pandemii ale vládě dovoluje improvizovat a argumentovat potřebou omezení šíření viru i v případě kontroverzních opatření.

Foto: Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu v parlamentu.

Politika Viktora Orbána navíc dlouhodobě směřuje k vládě pevné ruky: podmanění soudnictví a omezení plurality médií. Ostatně o vládnutí pomocí dekretů se nepokouší poprvé.

Server Index.hu přímo píše o velkém riziku toho, že se vláda neomezí jen na kontrolu epidemie. „Bude se dekrety snažit využít i v jiných oblastech, jako je zákaz opozičních stran, omezení svobody projevu či úprava volebního systému,“ uvádí server ve vysvětlujícím článku.

Pochybnosti vzbuzuje i ustanovení, které mění trestní zákoník a zavádí až pětiletý trest za zveřejnění nepravdivé informace, jež by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. Vláda argumentuje potřebou efektivního postupu proti korovinaru a také rychlou pomocí pro hospodářství zasažené krizí.

Proč zákon neprošel v pondělí?

Návrh zamířil do parlamentu minulý pátek. Vláda totiž předpokládala, že ho dokáže spolu s prodloužením stavu nouze rychle prosadit už na pondělní schůzi parlamentu. Pro tak rychlý postup ale byla potřebná čtyřpětinová většina, a tu strana Fidesz bez opozice nedokázala získat.

Podle mluvčího vlády opozice způsobila v pondělí chaos. „Opatření, která platila, budou muset být přijata znovu,“ řekl podle deníku Magyar Hírlap vládní mluvčí Zoltán Kovács. Na mysli měl dekrety, které už vláda přijala po vyhlášení nouzového stavu 13. března, a pro které teď ještě platí omezení platnosti na 15 dní.

Foto: Profimedia.cz

Kontroly na maďarských hranicích.

Opozice ale navrhovala i jiná východiska: hlasovat o opatřeních každých 15 dní elektronicky z domova tak, aby se parlament nemusel v době epidemie scházet, případně lhůtu prodloužit na 90 dnů. V takovém případě by podle poslance MSZP Bertalana Tótha měla vláda podporu celé opozice.

Má Orbánův návrh šanci?

Oficiálně návrh předložila ministryně spravedlnosti Judit Vargová, ale ano, má velkou šanci. Hlasovat by se mělo znovu příští úterý. Tentokrát už ne v mimořádném režimu, který nevyšel, ale ve zrychleném legislativním procesu. Není ovšem vyloučené, že vláda v návrhu na poslední chvíli provede úpravy.

Pro to, aby zákon v jednokomorové maďarské sněmovně se 199 poslanci prošel, je potřeba dvoutřetinová ústavní většina. Tu má Fidesz se 133 poslanci těsně zajištěnou.

Otázkou je, jak zasedání parlamentu ovlivní koronavirus. Tlak na stranickou disciplínu byl ve straně Fidesz vysoký už tento týden, což potvrzuje fakt, že v pondělí a v úterý do sněmovny dorazil vládní poslanec, který měl nedávno přímý osobní kontakt s nakaženým člověkem. Nákazu poslance ale ve středu vyvrátil test.

Jak reaguje Evropa?

Evropská komise už ve středu oznámila, že bude Orbánova opatření monitorovat. „Je jasné, že jakákoliv opatření musejí být striktně vyvážená a časově omezená na řešení krize,“ citovala ČTK mluvčího Komise Erica Mamera.

Na Komisi se kvůli věci už v úterý obrátil znepokojený výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody. „Jsme si vědomi, že odpovědností členských států je v této složité době přijímat ochranná opatření, ale tyto kroky musí vždy zajistit respekt k základním lidským právům, hodnotám právního státu a demokracie,“ sdělil Juan López Aguilar, předseda výboru, který mimo jiné řeší i problematiku zhoršeného stavu právního státu v Maďarsku i Polsku.

Foto: Profimedia.cz

Premiér Orbán při pondělním projevu před poslanci.

Generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová Orbánovi v dopise připomněla, že veškerá opatření proti koronaviru musí být v souladu s národními zákony a ústavou a mezinárodními standardy. „Časově neomezený a nekontrolovaný stav nouze nemůže zaručit základní demokratické principy,“ napsala tajemnice v dopise Orbánovi.

Co na to maďarský premiér?

V odpovědi Pejčinovičové Buričové si příliš nebral servítky. „Buďte tak laskavá a prostudujte si přesný text zákona předložený Národnímu shromáždění. Také bych Vás chtěl vyzvat, abyste přezkoumala podobnou právní praxi v jiných státech. Pokud nám v současné krizi nemůžete pomoci, zkuste aspoň nepřekážet našim ochranným opatřením,“ píše Viktor Orbán.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené