Hlavní obsah

Neštěstí je zažehnáno. Protržení přehrady zastavily pytle s pískem i upouštění vody

Situace na přehradě Oroville je stabilizována. Protržení už nehrozí.

 

Reklama

13. 2. 2017 23:12

Evakuovaní lidé z Oroville se podle úřadů budou moci brzy vrátit domů.

Článek

Vodohospodáři stabilizovali vyhrocenou situaci na přehradě Oroville v severní Kalifornii, kde eroze vážně poškodila takzvané skluzy, tedy odtokové dráhy přelivů. Úřady již připravují návrat evakuovaných obyvatel zpět do města. Z domovů jich v neděli muselo odejít téměř 200 tisíc (jak se podařilo zabránit katastrofě, se podívejte ve videu nad článkem).

Počátkem tohoto měsíce technici nečekaně zjistili, že eroze podemlela hlavní skluz od primárního přelivu. Ve více než kilometr dlouhém betonovém korytu je velká díra, kterou zatím není možné opravit například zasypáním kameny.

Kvůli silným dešťům a tání sněhu přiteklo do přehrady tolik vody, že poprvé v padesátileté historii díla začala přetékat mimo primární přeliv i přes ten nouzový. Od nouzového přepadu není vybudován betonový skluz a jako odtokový kanál zde slouží stráň. Voda následně poškodila i tento nouzový skluz.

Město evakuuje obyvatele, hrozí protržení. Připomeňte si ve videu, jaká byla situace o den dříve.

Kvůli porušené přehradě vyhlásili v Kalifornii stav nouze.Video: Marie Vladyková

Hladina vody v přehradě mezitím výrazně poklesla a v pondělí ráno se odtok přes nouzový přeliv zastavil. Situace se stabilizovala i na skluzu pod hlavním přelivem a odtoková dráha nevykazuje žádné další erozní škody. Vodohospodáři nadále přes přeliv odpouštějí zhruba 3 000 kubických metrů za sekundu.

Přes dva kilometry dlouhá umělá nádrž Oroville pojme asi čtyři kubické kilometry vody. Přehrada má sypanou hráz, která je s 230 metry nejvyšší v USA. Vodní dílo slouží jako zásobárna vody, k výrobě elektřiny a plní i protipovodňovou funkci.

Reklama

Související témata:

Doporučované