Hlavní obsah

Nestíhali vyrábět, tak koupili v USA továrnu, která dala zbraním jméno

Foto: Shutterstock/zef art

Ilustrační foto.

Reklama

13. 2. 16:19

Česká zbrojovka Group (CZG) koupila amerického výrobce zbraní Colt. „Spojením vznikne skupina s obratem více než 11 miliard korun a více než dvěma tisíci zaměstnanci,“ říká předseda představenstva CZG Lubomír Kovařík.

Článek

Česká zbrojovka Group potřebuje rozšířit své výrobní kapacity, aby mohla uspokojit poptávku po palných zbraních a dále se rozvíjet. „Součástí této dlouhodobé strategie je i získání výrobních kapacit ve Spojených státech. Prostřednictvím akvizice společnosti Colt tento proces urychlíme,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys menšinový akcionář CZG Lubomír Kovařík.

Colt Holding Company už 175 let vyrábí ty nejslavnější zbraně na světě. Jak dlouho jednání o akvizici trvala?

Diskuse jsme začali v listopadu loňského roku poté, co jsme podepsali písemnou dohodu o společném záměru, a získali tak exkluzivitu k provedení finanční prověrky společnosti i k samotným jednáním o akvizici. Jednání jsme úspěšně zakončili ve čtvrtek 11. února, kdy jsme uzavřeli dohodu o koupi Coltu. Po dokončení transakce se naše skupina stane stoprocentním akcionářem společnosti Colt Holding Company. Ta je mateřskou firmou americké výrobní společnosti Colt’s Manufacturing Company a její kanadské pobočky Colt Canada Corporation.

Jste investor z Česka. Jak vás vnímali jako investora?

CZG je ekonomicky a finančně silná skupina a Česká zbrojovka je celosvětově uznávaná značka. Navíc jsme plně transparentní společnost obchodovaná na burze, s transparentní vlastnickou strukturou. Pro Colt jsme tak strategickým partnerem. Složení kupní ceny, tedy kombinace hotovostní platby, nově emitovaných akcií a potenciálně doplatku ve formě nových akcií CZG na základě dosažených výsledků, jasně ukazuje, že Američané věří logice i potenciálu našeho spojení a jsou připraveni se podílet na úspěchu nové skupiny CZG/Colt.

Lubomír Kovařík.

Kde byl pro vás ten nejtěžší moment celé transakce?

Bylo to o velkém množství dokumentů, které naše pracovní skupiny musely procházet a vyhodnocovat.

Zřejmě jste pro ně nebyli neznámý investor…

Ve Spojených státech působíme prostřednictvím naší dceřiné společnosti CZ-USA od roku 1997, přičemž od nuly jsme tam vybudovali společnost, jejíž tržby rok od roku rostou a která v prvních devíti měsících loňského roku generovala 70 procent z celkových tržeb CZG. Za loňský rok to bylo přibližně 200 milionů dolarů.

Jak velká firma vznikne nákupem Coltu?

Spojením CZG a Coltu vznikne skupina s obratem více než 500 milionů dolarů (11 miliard korun) a více než dvěma tisíci zaměstnanci v Česku, Spojených státech, Kanadě, Švédsku a Německu. Věříme v úspěšné propojení našich firemních kultur, prokázané výsledky současného managementu a komplementaritu mezi značkami CZ a Colt. Společně se staneme hybatelem v oblasti ručních palných zbraní.

Jak se změní akcionářská struktura?

Akcionářská struktura zůstává zhruba stejná. Společnost Česká zbrojovka Partners, což je majoritní vlastník CZG, bude mít stále kontrolní většinu v CZG. Mírně se zvýší objem volně obchodovaných akcií CZG, avšak společnost CZ Partners bude stále mít výrazně majoritní podíl, konkrétně nad 85 procent. Podrobně to budeme vědět až podle toho, zda se uplatní earn-out složka (platba na základě dosažených výsledků, pozn. red.). Část akcií bude díky transakci v rukou amerických investorů.

Transakci budete financovat z vlastních zdrojů a emisemi dluhopisů? Budete vydávat dolarové?

Celá akvizice bude financována ze stávajících hotovostních zdrojů společnosti včetně finančních prostředků získaných v rámci vstupu na burzu (IPO) a z plánované emise dluhopisů CZG. Plánujeme využít český kapitálový trh a financování v korunách.

Firmu kupujete mimo jiné proto, abyste mohli nabízet své výrobky ozbrojeným složkám Spojených států. Jaký tady očekáváte potenciál z kontraktů se státem?

Společnost CZG potřebuje rozšířit své výrobní kapacity, abychom mohli uspokojit poptávku a dále se rozvíjet. Součástí této dlouhodobé strategie je i získání výrobních kapacit v USA. Prostřednictvím akvizice společnosti Colt tento proces urychlíme. Colt je dodavatelem pro vojenské zákazníky a ozbrojené složky ve Spojených státech, včetně složek na federální úrovni a americké armády. Dodává také v Kanadě a dalších zemích. Má velmi dobře propracovaný dodavatelský řetězec v USA, z čehož hodlá těžit i CZG. Současně získáme další výrobní kapacity, a rozšíříme tak svou zákaznickou síť nejen v Severní Americe, ale i v dalších zemích po celém světě.

Jak to vypadá s vaší továrnou v Arkansasu? Platí, že začnete vyrábět do konce roku?

Jak už jsem zmínil, potřebujeme získat výrobní kapacity, což nám akvizice společnosti Colt umožní. Po dokončení transakce bude následovat proces integrace společnosti Colt v rámci skupiny CZG. Vedení CZG hodlá zaměřit veškeré úsilí na úspěšné zvládnutí tohoto procesu a soustředit se na maximální využití synergií, které nám spojení značek Colt a CZG nabízí – obchod, provoz, výzkum a vývoj. Z tohoto důvodu předpokládáme odložení výstavby závodu v Little Rocku o tři až pět let.

CZG (Česká zbrojovka Group)

- je jedním z největších evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití

- ve svých provozech v Česku, USA a Německu zaměstnává zhruba 1 650 lidí

- po dokončení transakce americkou společnost Colt Holding Company převezme za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč v hotovosti a dále za 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované