Hlavní obsah

Nezaměstnanost klesá. Maláčová chce hlídat, jestli firmy „neždímají“ lidi

Foto: Seznam Zprávy

Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta.

Reklama

9. 7. 10:40

Nezaměstnaných lidí v Česku v minulém měsíci ubylo. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti květnu snížil přibližně o 12 500 na 273 tisíc. Volných míst naopak přibylo na 355 tisíc.

Článek

Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti předchozímu měsíci snížil o zhruba 12 500 na 273 302, zatímco počet volných míst stoupl o 9000 na 355 612. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Důvodem dalšího poklesu nezaměstnanosti jsou podle odborníků především zlepšující se pandemická situace a nedostatek pracovníků ze zahraničí.

Trh práce podle úřadu ovlivňují zejména sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, pohostinství, prodeji či ve službách. V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření obnovili své ekonomické aktivity zaměstnavatelé působící v oborech, ve kterých vlivem pandemie došlo ke značným hospodářským ztrátám.

Budeme s inspekcí práce kontrolovat, jestli firmy neždímají kvůli ztrátám své zaměstnance.
Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

„Řada nezaměstnaných také nastoupila do práce v rámci sezonních činností, které už jsou v plném proudu,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

„Lidé se vrací do zaměstnání a my budeme s Inspekcí práce kontrolovat, jestli firmy neždímají kvůli ztrátám své zaměstnance,“ napsala na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V dalších měsících by mohla nezaměstnanost, pokud se nezhorší epidemická situace a nezpřísní současná opatření, ještě mírně klesat. „Například v gastronomii a hotelnictví zaznamenáváme v souvislosti s rozvolňováním postupný nárůst počtu volných pracovních míst,“ dodal Najmon.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v červnu v Ústeckém kraji, a to 5,6 procenta, následoval Moravskoslezský kraj s 5,4 procenta a Karlovarský s 5,2 procenta. Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v červnu minulého roku, což podle Úřadu práce ČR odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci.

Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji - 2,4 procenta. Situace se nejvíce změnila v Praze a v Ústeckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti červnu 2020 vzrostl o 0,4 procentního bodu na 3,4 procenta, respektive 5,2 procenta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované