Hlavní obsah

Nikola a GM se spojují. Chtějí spolu konkurovat Muskově Tesle

Foto: Nikola

Chystaný pick-up z dílny společnosti Nikola.

Reklama

8. 9. 2020 16:04

Americká automobilka Nikola ještě sériově nevyrobila jediný vůz, ale přesto konkurentům zatápí. Nově se spojuje s jedním z nich, GM si ve firmě zajistila 11procentní podíl.

Článek

Americká automobilka General Motors (GM) se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola. V něm získá v rámci partnerství 11procentní podíl v hodnotě dvou miliard dolarů (téměř 45 miliard Kč).

Firmy ve společném sdělení uvedly, že do konce roku 2022 zahájí výrobu pick-upu s elektrickým a vodíkovým pohonem. Vůz dostal název Badger.

GM získá podíl výměnou za věcné služby a přístup k dílům a komponentům. Stane se také exkluzivním dodavatelem palivových článků pro nákladní vůz Class 7/8 firmy Nikola po celém světě vyjma Evropy.

„Nikola je jednou z nejinovativnějších společností na světě. General Motors je jednou z nejlepších strojírenských a výrobních společností na světě. Lepší partnerství, než je toto, si ani nelze představit,“ uvedl zakladatel firmy Nikola Trevor Milton.

Akcie firmy Nikola před oficiálním zahájením obchodování na trhu Nasdaq ve Spojených státech v reakci na zprávu přidávaly přes 30 procent. Akcie GM pak měly na burze v New Yorku k dobru přes šest procent.

Vůz Badger je zatím pouze na papíře. Firma na něj ale už koncem června začala přijímat předobjednávky. Auto by mělo mít 906 koní a dojezd za použití baterie i vodíkových palivových článků 600 mil (965,6 km).

Cena má začínat na 60 000 dolarů (1,3 milionu Kč) za elektrickou verzi a 90 000 dolarů (dva miliony Kč) za verzi, která bude zahrnovat i vodíkové články. Badger by měl být představen začátkem prosince a s jeho výrobou se má začít v roce 2022, uvedl server Yahoo Finance.

Společnost Nikola byla založena před pěti lety. Od svého založení do konce loňského roku vykázala celkovou ztrátu 188,5 milionu dolarů. S akciemi firmy se začalo obchodovat na burze letos v červnu, a to díky takzvané reverzní fúzi s firmou VectoIQ Acquisition. Stejně jako výrobce elektrických aut Tesla je i firma Nikola pojmenována po srbsko-americkém vynálezci Nikolovi Teslovi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované