Hlavní obsah

Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Thaler. Věnuje se psychologickým faktorům v ekonomice

Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. (Video: Klára Galová)

 

Reklama

9. 10. 2017 14:30

Přínos práce oceněného Richarda Thalera Královská švédská akademie věd našla v propojení ekonomické a psychologické analýzy rozhodování člověka.

Článek

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. Oceněn byl za výzkum psychologických faktorů, které stojí za rozhodováním lidí v ekonomice. Vyznamenání vědce, jenž se věnuje oboru takzvané behaviorální ekonomie, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.

Cena míří podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy do správných rukou. „Thaler je jedním z průkopníků současného opětovného uvádění psychologických aspektů do učebnicové ekonomie. Behaviorální ekonomie je totiž právě určitou kombinací ekonomie a psychologie," řekl ČTK Kovanda. Doplnil také, že Thaler radil jak americkému prezidentovi Baracku Obamovi, tak britskému premiérovi Davidu Cameronovi.

Behaviorální finance jsou moderním a progresivním směrem finanční teorie, který na rozdíl od tradičních financí předpokládá, že se investoři a další účastníci finančních trhů nechovají vždy zcela racionálně. Mnoho finančních rozhodnutí je ovlivněno tím, jak lidé informace interpretují a jak podle nich jednají, což není vždy racionální.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Dnešním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír.

Na vyznamenané čeká finanční odměna ve výši devíti milionů švédských korun (24 milionů Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované