Hlavní obsah

Norská „pomalá televize“ odvysílá celý průběh výstupu na nejvyšší horu země

Foto: Wikimedia.com

Dříve se na 12hodinový přenos hořícího ohně na NRK dívalo přes milion diváků.

Reklama

30. 8. 2018 9:14

Norská veřejnoprávní televize NRK už v minulosti odvysílala několikahodinový přenos z pletení rekordního svetru nebo jízdy po železniční trati. Nyní minutu po minutě poskytne přenos z výstupu na horu Galdhöpiggen.

Článek

Na další vysílání takzvané pomalé televize se ve čtvrtek mohou těšit diváci norské veřejnoprávní televize NRK. V přímém přenosu bude tentokrát krok za krokem zachycen výstup na nejvyšší norskou horu Galdhöpiggen, který podnikne tým televizních reportérů společně se skupinou dobrovolníků.

Podle předpokladů stoupání potrvá sedm hodin. V minulosti již televize odvysílala například dvanáctihodinový pohled na hořící oheň, přímý přenos z osmihodinového pletení tradičního norského svetru, sedm hodin cesty vlakem po trati bergenské železnice a nebo 134hodinové dobrodružství plavby oblíbené výletní lodi při norském pobřeží.

Přestože je Galdhöpiggen se svými 2469 metry nejvyšším vrcholem Norska, výstup na něj není nijak zvlášť dlouhý či náročný. Expedice, která začne na horské chatě Juvasshytta (1841 metrů nad mořem) v 9:30, se tak zúčastní i dvě skupiny školáků.

Součástí výpravy bude také řada expertů, kteří budou během cesty diváky seznamovat s historií a etnografií kraje, počátky pěší turistiky, rostlinami a živočichy či s archeologickými nálezy z místních ledovců.

„Mnoho Norů na vrcholu Galdhöpiggenu bylo, a ještě větší počet dalších by se tam rád podíval. Nyní budou mít možnost cestu na vrchol sledovat minutu po minutě na svých obrazovkách,“ prohlásil vedoucí projektu Ivar Arne Nordrum.

Nordrum doufá, že bude dnes příznivé počasí, aby si diváci mohli vychutnat fantastické výhledy na skalnaté hory a ledovce pohoří Jotunheimen, které túra na Galdhöpiggen nabízí.

Právě norská NRK stála u zrodu konceptu pomalé televize, který po úspěchu jejích pořadů převzaly i vysílací stanice v dalších zemích.

V roce 2009 Norové sedm hodin sledovali malebnou cestu vlaku po 371kilometrové trati bergenské železnice a v červnu 2011 pak 134hodinové dobrodružství plavby oblíbené výletní lodi mířící z druhého největšího norského města Bergenu podél západonorského pobřeží daleko za polární kruh do severonorského města Kirkenes.

V únoru 2013 si pak vyznavači tohoto druhu zábavy mohli užít dvanáctihodinový pohled na hořící oheň, který doprovázela hudba, poezie i rady odborníků týkající se kupříkladu skladování či sekání dříví. Pořad si tehdy naladil takřka milion lidí, tedy pětina obyvatel Norska.

A téhož roku se Norové v přímém přenosu pokusili překonat rekord v pletení svetru Australanů, kterým se v roce 2004 podařilo dokončit svetr za čtyři hodiny 51 minut. Za tento časový úsek museli zvládnout ostříhat ovci, zpracovat vlnu a svetr uplést. Norští pletaři nakonec neuspěli.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované