Hlavní obsah

Nová Windows 11 už jsou tady. Jak je nainstalovat a proč to zatím nedělat?

Foto: Microsoft

Windows 11 s nabídkou Start uprostřed obrazovky.

Reklama

6. 10. 2021 19:44

Nová verze operačního systému Windows 11 je zdarma k dispozici. Přináší pár užitečných vylepšení, nový elegantní vzhled a také pár věcí, které vás budou aspoň ze začátku štvát. Naštěstí není kam spěchat.

Článek

„Windows 11 přináší jednoduchý a svěží design, optimalizaci prostředí na míru uživateli a důmyslnější přehled o práci, vzdělávání a zábavě. Zároveň klade důraz na maximalizaci produktivity a lepší propojení s rodinou a přáteli.“

Tak začíná tisková zpráva Microsoftu k uvedení nové verze operačního systému Windows 11.

Jak už jsme psali, s tou „novou verzí“ je to takové zvláštní. Původně totiž měla být desátá verze Windows tou poslední. A pak už jen samé aktualizace, pozitiva a sociální jistoty. Jenže aktualizace začnou být nuda.

Microsoft dlouhodobě ztrácí podíl na poli operačních systémů a z hlediska pozornosti se „pravidelná podzimní aktualizace“ nemůže měřit s „oficiálním uvedením nové verze na trh“. A tak tu máme Windows 11.

Zdarma (minimálně) do roku 2022

Co se týče novinek, shrnuli jsme je v předchozím článku. Připomeneme je tedy rychlou fotogalerií.

+7

To hlavní pro řadu uživatelů ale je, že upgrade na Windows 11 je pro všechny uživatele Windows 10 dostupný zdarma.

Ne každý počítač ovšem zvládne Windows 11 nainstalovat. Pomocí tohoto nástroje si můžete ověřit, zda Váš počítač vyhovuje oficiálním hardwarovým požadavkům. Pokud byste opravdu chtěli nainstalovat jedenáctky i tam, kde to „oficiálně“ nejde, mělo by to jít pomocí různých triků.

Aktualizace na Windows 11 bude dostupná zdarma minimálně do konce roku 2022.
Tisková zpráva Microsoftu

Aktualizace je zdarma nyní a zdarma zůstane „minimálně do konce roku 2022“, uvedl Microsoft v tiskové zprávě. Někteří spekulují, že to bude ještě déle. Zároveň budou Windows 10 plně podporovány až do října roku 2025. Nabízí se tedy otázka, zda skočit po první možné příležitosti upgradovat nebo přechod odkládat.

Proč nainstalovat hned?

Jsou lidé, kteří chtějí mít na počítači vždy nejnovější systém. Nejen kvůli bezpečnosti, nejen kvůli užitečnosti, prostě už pro ten pocit, že používáte to nejlepší a nejnovější, co daný produkt nabízí. Vím to, protože často mezi takové uživatele patřím. Svým způsobem je to dobrodružství: objevujete nová zákoutí, nové blyštivé hračky, všímáte si nedodělků a s radostí vítáte každou malou opravu.

Pokud mezi takové nadšence patříte, nemá cenu váhat. Windows 11 jsou dobrý systém. Vzhled je dokonce velmi dobrý (ale to je samozřejmě subjektivní záležitost). Novinek není moc, ale vypadají promyšleně.

Foto: Windows Central

Tmavý režim je v nových Windows 11 krásně vyladěný.

A navíc, podívejte se na to video. To je prostě krása!

Dále se upgrade Windows 11 určitě bude hodit všem, kdo využijí některé konkrétní novinky. Chcete pouštět „androidí“ aplikace přímo na svém notebooku? Využíváte hojně virtuálních ploch? Často přenášíte notebook od jednoho externího monitoru k jinému? Používáte k ovládání svého hybridního notebooku/tabletu pero?

V těch všech případech jsou novinky Windows 11 lákavé a zřejmě nebudete upgradu litovat. No ale pro nás ostatní…

Windows 11 nikam neutečou

Už během červnové prezentace nových Windows 11 se neustále opakovala jedna věta: „Vítejte doma.“ Microsoft tím zdůrazňuje, že Windows je místo, které znáte, na které jste zvyklí a kde jste toho hodně prožili.

Jinými slovy – zahrajme si nyní na amatérské psychology – nás Microsoft ujišťuje, že nemáme ani pomýšlet na nějaký přechod ke konkurenci, ať už by to byl Linux, Google Chromebook nebo Apple MacOS. Nebudeme se tam cítit doma. Nebudeme vědět, jak co dělat nebo kde co nastavit.

Je to validní připomínka a velká konkurenční výhoda Microsoftu. Řada lidí používá Windows proto, že umí používat Windows a udělají tam vše, co potřebují. Proto je ostatně Microsoft tak úspěšný ve firmách a korporacích, které jsou v tomto ohledu velmi konzervativní a nechtějí věci měnit každý rok.

Jenže pokud bychom tu metaforu rozvedli, tak aktualizace na Windows 11 je jako návrat k sobě domů poté, co tam půl roku bydlel někdo jiný. Jistě, všechno je víceméně na svých místech. Pár kusů nábytku je umístěno jinde, ale můžete si je přemístit zpátky.

Pár věcí vás překvapí – proč mi nejde přejmenovat soubor pravým tlačítkem – a musíte chvíli hledat, než najdete malou elegantní ikonku na přejmenování (nebo si pamatovat zkratku F2, ta funguje už 30 let). Něco bude jinak a vás to během práce zarazí, aniž budete vědět proč.

Foto: Windows Central

Hlavní nabídka uprostřed je divná. Můžete si ji naštěstí dát zpátky doleva.

Na všechny ty věci si zvyknete. Některé se vám budou líbit. Některé využijete častěji, některé jen výjimečně. Některé vás rozčílí, ale pak na ně zapomenete a za měsíc ani nebudete vědět, jak to bylo předtím. Tak to bývá u všech velkých redesignů – uživatelé si stěžují, přísahají, že nová verze se nedá používat… a za půl roku by si většina z nich nevzpomněla, jak vypadala původní verze.

Pár maličkostí ve Windows 11 definitivně zmizí: Internet Explorer, živé dlaždice, některé ikonky zmizí z taskbaru, končí funkce timeline, oblíbené aplikace si po upgradu budete muset znovu připnout na hlavní panel. Nic vážného.

Proč tedy radím, abyste s instalací počkali? Protože není potřeba spěchat. Každý nový systém často provází nějaké nedodělky (pamatujete, jak několika lidem v únoru 2020 mizely dokumenty?) a za pár týdnů či měsíců budou tyto drobnosti opraveny. Nebo budete kupovat nový počítač a na něj si dáte čistou instalaci nových Windows 11. Tam zaznamenáte zrychlení a čistá instalace je obvykle bezproblémová.

Tak jako tak není moc co ztratit, ať už krásný nový systém nainstalujete, nebo ne. Já osobně upgrade zatím odložím. Udělám si napřed pořádek na disku a v zálohách. Snad to do konce roku 2022 stihnu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Windows 11

Doporučované