Hlavní obsah

Nový majitel ostravských hutí sníží výrobu o pětinu, propouštět zatím nechce

16. 7. 2019

Takto byla oznámena akvizice ostravských hutí. ArcelorMittal je prodal skupině Liberty Steel. (Video: Jan Marek, Seznam.cz, Youtube.com)

Ostravská huť ze skupiny Liberty Steel dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Pokles produkce neovlivní zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo budou přesouváni na jiné činnosti.

Článek

Snížení firma dosáhne zpomalením tempa výroby, odstavení výrobních zařízení nechystá. ČTK to sdělila mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková. Firma dočasný pokles výroby zdůvodňuje růstem cen surovin i povolenek oxidu uhličitého a také dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který považuje za neférový.

„Bohužel ta situace je špatná, ale je to otázka trhu. Nevnímáme to, že by to byl problém převzetí firmy, ale vnímáme to vyloženě jako problém trhu ve všech evropských hutních podnicích,“ uvedl šéf místních odborů Petr Slanina.

Po zotavení z posledních let hrozí evropskému ocelářství recese. Zatímco konkurence v Indii a dalších rychle rostoucích ekonomikách jde od jednoho rekordu k druhému, objemy zakázek v Evropě klesají. Zároveň rostě cena železné rudy, nejdůležitější suroviny při výrobě oceli. Společně s velkým převisem nabídky na globálním trhu s ocelí vzniká pro zdejší výrobce nebezpečná kombinace nepříznivých faktorů, upozornil německý ekonomický deník Handelsblatt.

Skupina Liberty Steel převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Odboráři se obávali, že prodej může huť trvale poškodit. Při převzetí huti novým vlastníkem ale uvedli, že jejich obavy jsou menší než na začátku prodeje. Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6 300 zaměstnanců. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun.

Pod tlakem levné asijské konkurence

Podle generálního ředitele ostravské huti Ašóka Patila nebyly poslední měsíce pro ocelářský průmysl v Evropě příznivé a huť na ně musí reagovat dočasným snížením výroby. „Cena poplatků za oxid uhličitý jen za poslední rok a půl stoupla o 264 procent, cena rudy se od počátku roku zvýšila o 65 procent, dovoz levné oceli vzrostl o 13 procent a dosáhl čtvrtiny celkového objemu spotřeby oceli v EU. A navíc Evropská komise nyní navýšila kvóty na dovoz oceli o dalších pět procent navzdory už tak složité situaci na trhu a oslabujícím ekonomikám EU,“ uvedl Patil.

Podle mluvčí dovoz levné oceli do Evropy vzrostl meziročně na 39,2 milionu tun, přičemž celková spotřeba oceli v EU loni činila 164 milionů tun. „Každá čtvrtá tuna spotřebovaná v Evropě je vyrobena ve třetích zemích, kde výrobci nemusejí dodržovat žádné emisní limity ani nejsou součástí programů na snižování produkce oxidu uhličitého, tudíž vyrábějí s podstatně nižšími náklady. V prostředí, kde nemáte nastavena stejná pravidla pro všechny účastníky soutěže, je dlouhodobě těžké konkurovat,“ uvedl Patil.

Výdělek téměř 40 tisíc

Průměrný měsíční výdělek zaměstnanců ostravské huti loni činil 39 180 korun. Huť vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.

Huť nyní patří do skupiny Liberty Steel a je součástí globálního uskupení GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Babiš s Hamáčkem znovu zamíří za prezidentem

  Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček společně požádají o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem kvůli sporu o výměnu ministra kultury. Hamáček to řekl po dnešním zhruba dvacetiminutovém jednání s premiérem na Úřadu vlády. Seznámil ho s výsledky pondělního předsednictva sociální demokracie, které trvá na jmenování Michala Šmardy a Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z menšinového kabinetu.

 • Filozof Husserl bude mít v rodném Prostějově pomník

  Významný německý filozof Edmund Husserl bude mít pomník v Prostějově, kde se 8. dubna 1859 narodil. Záměr už schválila městská rada. Pomník bude instalován na prostějovském náměstí, které nese filozofovo jméno. Prostějovský rodák Edmund Husserl je zakladatelem filozofického směru fenomenologie. Husserl ovlivnil mnoho známých filozofů 20. století, mimo jiné Martina Heideggera, Jeana-Paula Sartra či Jana Patočku. Husserl zemřel ve Freiburgu 27. dubna 1938 v 79 letech.

  Foto: Wikimedia

  Edmund Husserl.

 • Dálnice D2 byla u Brna uzavřena

  Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci nehoda nákladního vozidla na 3. kilometru. Auto bylo u Brna na komunikaci převrácené, policie dopravu odkláněla na exitu 11. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra (NDIC).

  Nehoda se stala mezi exity 3 Chrlice a 1 Brno-jih. Kolem 9:00 policie dálnici znovu zprůjezdnila.