Hlavní obsah

Nový průzkum: Volby by vyhráli Piráti. ANO a Spolu soupeří o druhé místo

Foto: Jan Mihaliček

Předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Reklama

16. 6. 20:33
aktualizováno • 16. 6. 20:39

Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která podle modelu agentury Data Collect pro Českou televizi získala 25,5 procenta hlasů.

Článek

Pozice ANO a dalšího opozičního bloku Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) jsou vyrovnané – hnutí premiéra Andreje Babiše by volilo 20,5 procenta lidí, Spolu 19,5 procenta voličů. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny se pohybují komunisté, sociální demokraté i nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila Česká televize.

SPD Tomia Okamury přisoudil volební model 10,5 procenta hlasů, KSČM 5,5 procenta a ČSSD by stejně jako Přísaha mohla obdržet rovných pět procent. Společná kandidátka Trikolóry, Svobodných a Soukromníků by podle Data Collect získala tři procenta voličských hlasů.

V porovnání s předchozím květnovým průzkumem společnosti Data Collect si Piráti a STAN pohoršili o 1,5 procentního bodu. Koalice spolu si pohoršila o 1,2 procentního bodu a naopak ANO si polepšilo o 1,1 procentního bodu.

SPD Tomia Okamury si pohoršila o 2,5 procentního bodu a komunisté o 0,7. Přísaha Roberta Šlachty si polepšila o 1,2 procentního bodu.

Volební výhru Pirátů a STAN následovaných ANO a Spolu stejně jako nejistou pozici komunistů a ČSSD i vzestup Přísahy předvídají i další agentury pro výzkum veřejného mínění.

Unikátní model Seznam Zpráv ukazuje vývoj preferencí v posledních měsících:

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované