Hlavní obsah

Nový šéf pražské muslimské obce: O imámovi obviněném z terorismu i otevření mešit lidem

Rozhovor s novým šéfem pražské muslimské obce: Leonid Kušnarenko o pražském imámovi, kterého policie viní z podpory terorismu, i o úkolech, které ho čekají. (Video: Seznam.cz)

 

Reklama

14. 2. 2019 19:22

Novopečený šéf pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko se v rozhovoru pro Seznam jednoznačně distancoval od bývalého pražského imáma. Toho policie viní z podpory terorismu a Kušnarenko jej právně zastupoval. „Moje profesní povinnosti se s mou náboženskou aktivitou neprolínají.“

Článek

Pochází z Ukrajiny, z Oděsy. V Česku žije dvacet let, před deseti roky konvertoval k islámu. Nyní se právník Leonid Kušnarenko stal předsedou pražské muslimské obce. A to ve chvíli, kdy soudy řešily, zda jeho předchůdce Vladimír Sáňka nepodněcoval k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. A bývalý pražský imám Sámer Shehadeh sedí ve vazbě, policie jej viní z podpory terorismu.

I proto Kušnarenko říká, že v první řadě musí změnit obraz, který islám v očích Čechů má. „Zásadní změna nenastane. I nadále budeme pokračovat v osvětě ohledně islámu. Budeme vysvětlovat, co to islám je. Budeme se snažit změnit vnímání veřejnosti – islám je dnes vnímán jako agresivní. My chceme ukázat jeho lidskou tvář,“ uvedl ve Večerních zprávách TV Seznam. „Chci, aby média měla lepší přístup k našim mešitám, aby veřejnost mohla kdykoli navštívit naší mešitu.“

Islamofobní nálady ve společnosti jsou podle Kušnarenka vyvolány hlavně nedostatkem informací. A také tím, že v Česku žije muslimů málo – zhruba deset tisíc.

Kušnarenko dříve pracoval jako kriminalista a vyšetřoval ty nejtěžší zločiny – těžká ublížení na zdraví a vraždy. Následně se stal prokurátorem. Server iDnes o něm s odkazem na informace z muslimské komunity napsal, že jako právník velmi často zastupuje Rusy, má výborné kontakty na ruském velvyslanectví a rovněž, že je zástupcem kavkazské komunity, která má extremistické názory.

Krátce také zastupoval bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha, kterého spolu s komplicem viní policie nejen z podpory terorismu, ale i jeho financování. Vyšetřovatelé popsali, že Shehadeh získal peníze ze sbírek, které organizoval mezi českými a slovenskými muslimy. Částky od stovek do několika tisíců korun chodily na dva účty u slovenské banky.

Shehadeh přitom tvrdil, že tyto finanční prostředky budou využity na pomoc chudým či zraněným v Sýrii nebo na výstavbu modlitebny v Beninu. Podle policie ale byly doručeny teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám.

„Já jednoznačně odsuzuji jakékoli projevy násilí,“ distancoval se od imáma Kušnarenko. A proč jej tedy zastupoval? „Moje profesní povinnosti, moje práce se neprolíná s mou náboženskou aktivitou. Bral jsem to jako jakoukoli jinou advokátní zakázku.“ A dále Kušnarenko řekl: „Vzhledem k tomu, že čeští muslimové jsou ve své většině umírnění a rozhodně odmítají džihád mečem, nezvolili by mě, kdyby měli jakoukoli pochybnost. A tito lidé mě zvolili drtivou většinou.“

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené