Hlavní obsah

Novým předsedou STAN je Rakušan, místopředsedou se stal Farský

Vít Rakušan se stal novým předsedou STAN. (Video: Seznam.cz)

 

Reklama

13. 4. 2019 12:13
aktualizováno • 13. 4. 2019 14:39

Předsedou hnutí STAN se stal poslanec Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl poté zvolen předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Oba kandidáti získali přes 93 procent hlasů.

Článek

Končícího Petra Gazdíka ve funkci nahradil starosta Kolína a poslanec Vít Rakušan. Ten uvedl, že má ambici vést STAN do vlády.

Prvním místopředsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Hlasovalo pro něj 93 procent delegátů. Volební lídr do sněmovních voleb v roce 2017 neměl protikandidáta. Místopředsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stali bývalý předseda Petr Gazdík a Věra Kovářová a Radim Sršeň, kteří své posty obhájili. Ze 152 vyzvednutých hlasovacích lístků dalo nejvíce delegátů hlas Gazdíkovi, 130. Pro Kovářovou hlasovalo 129 delegátů a pro Sršně 127.

Rakušan řekl, že chce ze STAN vybudovat silné hnutí, které se nebojí samostatné existence. Měla by být protiváhou politice Hradu. Po dnešku má STAN v Senátu nejsilnější klub s 19 členy, když v doplňovacích senátních volbách v Praze 9 zvítězil jeho kandidát, nestraník David Smoljak. Rakošan také věří, že se hnutí podaří získat i pozici předsedy Senátu.

Tisková konference STAN (Video: ČTK, ČTK)

Rakušan kritizoval vládu, která podle něj trpí personální nouzí. STAN si podle něj musí říct o vládní zodpovědnost a má usilovat o to, aby se hnutí stalo příští vládní silou a bylo součástí silné prodemokratické vlády. Jako členy vlády by si uměl představit poslankyni Věru Kovářovou nebo senátory Mikuláše Beka a Jiřího Drahoše. Vyhrát by chtěl i krajské volby.

Novinářům později řekl, že STAN bude navrhovat volební právo do komunálních voleb i pro šestnáctileté občany ČR. Do budoucna by se toto volební právo podle něj mohlo rozšířit i na další volby. Nemyslí si, že návrh je odsouzen k neúspěchu. Rakušan se bude chtít postupně scházet s představiteli dalších politických stran kromě KSČM a SPD, rád by se setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Zopakoval, že skončí jako starosta Kolína, z tamního zastupitelstva ale odejít nehodlá.

Za hlavní prioritu STAN Farský označil vzdělanost a vzdělání, které jsou podle něj nejlépe investovanými penězi a jsou i odpovědí na bezpečnost České republiky a její růst. Za velkou výzvu označil zmenšování meziregionálních rozdílů.

Gazdík ve svém projevu řekl, že STAN může zvítězit v krajských volbách a překreslit politickou mapu. Čas hnutí podle něj ještě za několik let přijde. Marketingové projekty podle něj nebudou trvat věčně a lidé budou chtít volit odborníky. STAN označil za nejvíce podceňovanou stranu.

„Některými stranami adorovaná přímá demokracie se bere jako to nejlepší. My říkáme, že zastupitelská demokracie má ještě smysl, je lepší zárukou demokracie vůbec. A to, co může přinést přímá demokracie, vidíme na brexitu. Přímou demokracii se musíme učit na komunálních a regionálních referendech a tématech,“ uvedl a vyloučil konání referenda o zahraničněpolitických tématech nebo daních.

Starostové také chtějí změnit podmínky udílení evropských dotací, řekl europoslanec Stanislav Polčák. Sněm dnes přijal usnesení, ve kterém vyzval vládu, aby dotace v příštích letech směřovaly hlavně malým a středním podnikatelům, obcím či na podporu vědy, na dobudování základní infrastruktury a vysokorychlostního internetu. Zároveň požádal vládu, aby podpořila návrh, podle kterého by nezkrácené zemědělské dotace získávali zemědělci naplňující environmentální požadavky péče o půdu a krajinu. Delegáti také vyzvali premiéra Babiše, aby nejen kvůli konfliktu zájmů přestal čerpat nenárokové eurodotace.

Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky po volbě předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

Rakušanovi již poblahopřáli například předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, předseda lidovců Marek Výborný nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Představitelé některých politických stran vystoupili i na dnešním sněmu. Zástupci vedení KDU-ČSL, ODS i TOP 09 vyzvali ke spojení sil před krajskými a senátními volbami

Mandát vedení Starostů měl původně skončit až v roce 2020, celostátní výbor STAN ale na Gazdíkův návrh v polovině prosince rozhodl, že volební bude už letošní sněm. Podle Gazdíka hnutí, které založil, potřebuje nový impulz.

Sněm se uskuteční v pražském hotelu Olšanka, hlasovat o nových členech vedení se bude elektronicky. Na sněmu také vystoupí zástupci občanských demokratů, Pirátů, lidovců, TOP 09 a sociálních demokratů. Starostové budou také hlasovat o některých technických změnách ve stanovách a mluvit budou i o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované