Hlavní obsah
Online

Sbírka na Česko. Státy EU posílají 100 000 dávek vakcíny Pfizer

Foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman

Reklama

3. 3. 2021 6:29
aktualizováno • 3. 3. 2021 22:59

Dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Prezident republiky Miloš Zeman na žádost premiéra Babiše požádal Čínu o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Prezident žádosti vyhověl a podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět, uvedl na Twitteru hradní mluvčí Ovčáček.

- Státy Evropské unie dnes schválily, že přenechají Česku přednostně navíc 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19. Uvedl to server IHNED.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru sdělil, že tyto dávky Česko dostane v příštím týdnu.

- Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17. března. Podle agentury DPA to na středečním neveřejném zasedání výboru pro vnitřní záležitosti Spolkového sněmu oznámil náměstek německého ministra vnitra Stephan Mayer. Dosud byly kontroly výrazného omezení cestování naplánované do dneška.

 • Ukrajina reaguje na Matovičův výrok, požaduje oficiální omluvu

  Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru uvedl, že Matovičovo nekorektní prohlášení poškozuje vztah Ukrajiny a Slovenska, což považuje za nešťastné. Slovenský premiér v Rádiu Expres na otázku, co slíbil Rusku za dodání Sputniku, odtušil, že Zakarpatskou Ukrajinu.

  „Ať vakcínu vymění za nějaký region Slovenska. Je politováníhodné, že předseda slovenské vlády svými nekorektními prohlášeními kazí mimořádně přátelské a upřímné vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem,“ napsal Kuleba na svém twitterovém účtu. Podle portálu Ukrajinská pravda očekává ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí za nediplomatický vtip oficiální omluvu. V souvislosti s vyjádřením slovenského premiéra si už údajně předvolalo slovenského velvyslance, uvádí Deník SME.

 • Situace v Brazílii se nelepší, za den přibylo 1910 obětí

  Počet obětí v souvislosti s covidem-19 se v zemi blíží 260 tisícům, od začátku pandemie se v Brazílii nakazilo přes 10,6 milionu lidí.

 • Itálie a Řecko hlásí vyšší přírůstky nakažených

  V Itálii a Řecku dnes v porovnání s předchozími dny přibylo nově nakažených koronavirem, Turecko ohlásilo jen o několik desítek méně nových infekcí než o den dříve. Zatímco Ankara pokračuje s uvolňováním opatření, Atény naopak rozhodly o prodloužení uzávěry a zpřísnění některých restrikcí. Informovala o tom agentura Reuters.

  Itálie zaznamenala 20 884 nově potvrzených případů koronaviru, o den dříve to bylo 17 083. Italské laboratoře zároveň provedly okolo 358 000 testů, tedy o zhruba 20 000 více než za předchozí den. Na jednotkách intenzivní péče za uplynulý den přibylo 222 nových pacientů. Reuters poznamenává, že v druhé polovině loňského listopadu, kdy se Itálie potýkala s druhou vlnou epidemie, to bylo okolo 100 pacientů denně.

 • Očkovaný už je i Pelé

  Legendární brazilský fotbalista Pelé absolvoval první dávku očkování proti koronaviru, očkování označil za „výjimečný okamžik svého života“. Kde se v úterý osmdesátiletý trojnásobný mistr světa vakcinaci podrobil, blíže nespecifikoval, nicméně od loňského začátku pandemie setrvával doma ve městě Guarajá mimo Sao Paulo.

 • Herci, sportovci, politici. Případů předbíhání u očkování přibývá

  Nejen v Česku se předbíhá v očkování. Podobné případy hlásí sousední Slovensko a Polsko, ve Španělsku kritice čelí královská rodina, v Libanonu celá vláda. Doslova epidemii předbíhání u očkování pak zažila Latinská Amerika.

 • Zeman znovu žádal o vakcínu. Čína ho prý vyslyšela

  Je tomu několik hodin, co Jan Blatný uváděl, že není důvod shánět pro Česko neregistrované vakcíny. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru informoval, že Miloš Zeman požádal o vakcínu Čínu. Ta mu prý okamžitě vyhověla.

 • V Libanonu při očkování předbíhají poslanci, musel rozhodnout soud

  Libanonská soudkyně nařídila ministerstvu zdravotnictví podat do 48 hodin vakcínu osmdesátiletému Libanonci, jinak musí úřad zaplatit pokutu. Podle soudkyně Carly Šávahové ministerstvo porušuje princip rovného přístupu k vakcínám a dovoluje přednostní očkování členů parlamentu.

  V Libanonu minulý týden vyvolalo znechucení zjištění, že se poslanci nechávají očkovat přednostně. Osmdesátiletý Joseph Hadždž se rozhodl obrátit se na soud s argumentem, že podle vládního plánu má mít vzhledem k věku přednost on. Šávahová mu dnes dala za pravdu.

  Soudkyně řekla, že ministerstvo zdravotnictví rozhodnutím nechat očkovat poslance porušilo Hadždžova základní práva na zdraví a život. Podle národního plánu měl být v první skupině očkovaných, jelikož je mu více než 75 let, což nebyl případ některých očkovaných poslanců.

 • Matovič na kritiku za ruskou vakcínu reagoval pokusem o žert

  Předseda slovenské vlády Igor Matovič se pokusil žertem zlehčit kritiku, které čelí kvůli dodávce ruské proticovidové vakcíny Sputnik V na Slovensko. V Rádiu Expres na otázku, co slíbil Rusku za dodání Sputniku, odtušil, že Zakarpatskou Ukrajinu. Premiérův výrok vyvolal nevoli mezi slovenskými politiky a rovněž diplomatický skandál na Ukrajině.

  Zakarpatská Ukrajina patřila jako Podkarpatská Rus k prvorepublikovému Československu, ale po druhé světové válce byla postoupena Sovětskému svazu a dnes je součástí Ukrajiny.

 • Prezident Zeman požádal o dodávku čínské vakcíny Sinopharm

  Peking mu podle Hradu vyhoví. Na Twitteru o tom informoval hradní mluvčí Ovčáček.

 • Zrušení povinných roušek? „Neandrtálské myšlení,“ reagoval Biden

  Americký prezident Joe Biden označil rozhodnutí některých amerických států o zrušení povinného zakrývání dýchacích cest za „neandrtálské myšlení“, informuje agentura AFP. O rušení povinnosti nošení roušek už informoval například Texas.

 • Estonsko zpřísňuje opatření

  Ve snaze zpomalit šíření viru přistoupila estonská vláda k novým restrikcím – pohostinství a obchody, které neprodávají nezbytné zboží, musí o víkendech zavřít, v týdnu pak mohou mít restaurace otevřeno pouze do 18:00, informuje agentura Reuters. Estonsko má aktuálně druhý nejvyšší počet nakažených v přepočtu na počet obyvatel v EU, první zůstává Česká republika.

 • Státy EU přenechají ČR 100 000 dávek vakcíny, dorazí příští týden

  Státy Evropské unie dnes schválily, že přenechají Česku přednostně navíc 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19. Uvedl to server IHNED.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) na Twitteru sdělil, že tyto dávky Česko dostane v příštím týdnu. EU dostane podle IHNED.cz dávky od firmy Pfizer navíc proti původně slíbeným dodávkám, protože firma zrychlila výrobu. Stejně velkou dodávku vakcíny přenechají ostatní státy unie kromě Česka také Slovensku a Rakousku.

  „Díky solidaritě EU obdržíme příští týden 100 000 dávek vakcíny Pfizer navíc. Můžeme rychleji očkovat teď, když to nejvíc potřebujeme,“ oznámil Babiš a poděkoval unijním státům a Evropské komisi.

  Firma Pfizer podle IHNED.cz v posledních dnech zrychlila výrobu vakcíny, takže dodá EU více dávek, než původně slíbila. Unijní státy schválily, že část těchto dávek dodaných navíc se nyní nerozdělí podle počtu obyvatel mezi všechny země EU. Dostanou je přednostně státy, které o to kvůli obtížné epidemické situaci na svém území požádaly. Kromě Česka podle serveru získá 100 000 dávek navíc ještě Slovensko a Rakousko.

 • Přehodnoťte rozvolnění, vyzval státy USA poradce Bílého domu

  Poradce Bílého domu Andy Slavitt dnes při tiskovém brífinku prohlásil, že federální vláda vydá na podporu spolupráce Merck a J&J 100 milionů dolarů (2,17 miliardy korun). „Merck bude časem schopen zdvojnásobit výrobní kapacitu firmy Johnson & Johnson,“ řekl Slavitt.

  Podle deníku The New York Times (NYT) Bidenův nový harmonogram přináší světlo na konci „dlouhého, temného tunelu“. Prezident se nicméně snažil brzdit přílišný optimismus a odmítl poskytnout konkrétnější termín pro návrat USA k „normálu“. AP podotýká, že i kdyby na jaře země disponovala dostatkem dávek pro celou dospělou populaci, samo očkování Američanů může podle vládních činitelů zabrat další měsíce.

  Slavitt dnes poznamenal, že navýšení očekávaného počtu dostupných dávek je dobrou zprávou, vyzval však státy, jako například Texas, aby přehodnotily svoje rozhodnutí ohledně zrušení společenských restrikcí. Američané by se podle něj měli semknout a nadále nosit roušky a nestýkat se s ostatními.

 • Španělské pečovatelské domy hlásí 95procentní pokles infekcí

  Španělské pečovatelské domy zaznamenaly mezi lednem a únorem 95procentní pokles potvrzených případů koronaviru, vyplývá z dat španělské vlády. Výrazné zpomalení nákazy přitom nastalo ve stejnou dobu, kdy se v těchto zařízeních začala podávat druhá dávka vakcíny proti covidu-19, informoval dnes deník El País.

  Zatímco mezi 18. a 24. lednem evidovaly španělské pečovatelské domy 4439 nově infikovaných, mezi 15. a 21. únorem jich bylo jen 215. Ve stejném období také klesl počet úmrtí o 77 procent z 673 na 157.

  Španělsko odstartovalo očkovací kampaň na konci loňského prosince, první dávky mířily právě k obyvatelům a zaměstnancům pečovatelských domů. Právě tam se při první vlně na jaře minulého roku začala epidemie masově šířit. Druhou dávku vakcíny lidé z těchto zařízení dostávají od poloviny ledna.

 • Německo zřejmě začne podávat vakcínu AstraZeneca i seniorům

  „Máme nyní velmi dobré údaje z Anglie a Skotska, že AstraZeneca je opravdu velmi účinná i u starších 65 let. Tato data jsou nyní k dispozici, předtím nebyla,“ řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Očekává proto, že německá očkovací komise Stiko nyní látku AstraZeneca doporučí také k imunizaci seniorů, u kterých Německo zatím používá vakcíny Moderna a konsorcia Pfizer/BioNTech.

  „Pokud budeme moci očkovat s látkou AstraZeneca lidi nad 65 let, znamenalo by to velké zrychlení očkovací kampaně,“ řekl Spahn. Zdůraznil, že je nutné v očkování zrychlit, protože v Německu s 83 miliony obyvatel dosud první dávku dostalo pět milionů lidí. Chce také zefektivnit celou očkovací strategii.

 • Francie zvažuje dubnové uvolnění opatření

  K uvolnění opatření ve Francii by mohlo dojít v polovině dubna. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran tento týden řekl, že ve Francii zatím zůstanou v nejbližších čtyřech až šesti týdnech v platnosti stávající opatření včetně zákazu nočního vycházení. Ve Francii jsou kromě toho zavřené bary a restaurace, muzea a sportovní a kulturní zařízení.

 • Polsko v devíti vojvodstvích aktivuje dočasné nemocnice

  V Polsku za uplynulý den přibylo 15 698 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 309 úmrtí; nových případů je téměř dvojnásobek oproti předchozímu dni. Ministr Adam Niedzielski na tiskové konferenci v Gdaňsku podle agentury PAP oznámil, že vládní krizový tým vedený premiérem Mateuzsem Morawieckým se na dnešním zasedání rozhodl „aktivovat dočasné nemocnice v devíti vojvodstvích“.

  „Třetí vlna nabírá na obrátkách, máme trvalý růstový trend a dynamika absolutně nepolevuje,“ řekl ministr. „Týden za týdnem máme více než třetinový nárůst a navíc to všechno začalo ovlivňovat nemocniční infrastrukturu,“ dodal. Během posledního týdne v zemi přibylo 2000 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, takže „máme o 2000 obsazených lůžek více než před týdnem,“ uvedl Niedzielski.

 • Respekt: ČR odmítla nákup očkování od Spojených arabských emirátů

  Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii.

  Česká republika dostala od emirátů nabídku na nákup očkování AstraZeneca vyrobeného díky licenci v Indii, uvedl Petříček. Vakcína by podle něj v Česku byla nejpozději za dva měsíce. „Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček Respektu.

 • Program COVAX doručí do konce května přes 237 milionů vakcín do 142 zemí

  Informuje o tom stanice FRANCE 24. Cílem programu je zaručit vakcíny proti covidu-19 také chudším státům, které mají slabší pozici při vyjednávání o dodávkách vakcíny.

 • Vakcíny míří do dalších afrických zemí

  Senegal obdržel 324 000 dávek vakcíny AstraZeneca Covid-19 prostřednictvím programu COVAX, který urychluje distribuci vakcín do nejchudších zemí světa. Západoafrická země již zakoupila 200 000 dávek od čínské společnosti Sinopharm a minulý týden zahájila očkovací kampaň, v jejímž rámci podle agentury Reuters dosud očkovala přibližně 40 000 lidí.

  První dávky vakcíny Pfizer-BioNTech by skrze program COVAX měla ve středu obdržet také Rwanda. Tamní ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že jde o 102 960 dávek. Oznámení přišlo několik hodin poté, co v zemi přistálo letadlo s 240 000 dávkami vakcíny AstraZeneca. Rwanda plánuje zahájit očkovací kampaň v pátek. Nejprve budou očkovány rizikové skupiny a zdravotníci.

Reklama

Související témata:

Hlavní zprávy