Hlavní obsah

Nejasnosti kolem schůzek Zemanových lidí se soudci. Mynáře doprovázel i Nejedlý, potvrdil šéf NSS

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

18. 1. 2019 10:32
aktualizováno • 18. 1. 2019 13:01

Prezident Miloš Zeman na schůzkách svého kancléře se soudci ohledně věcí, které se týkaly Hradu a prezidenta, nevidí nic špatného.

Článek

Ústavní soudce Jan Filip neví nic o údajně plánované schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, kterou ve čtvrtek zmínil v TV Barrandov prezident Miloš Zeman. Filip je soudcem zpravodajem v řízení o prezidentově návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, takzvaného lex Babiš.

Zeman v TV Barrandov uvedl, že Mynář v minulosti jednal se soudci z jeho pověření, a naznačil, že se měl sejít právě s Filipem. „Mohu jen sdělit, že o tom nic nevím,“ uvedl Filip na dotaz ČTK bez dalších podrobností. Prezidentovým podnětem se zabývá od února 2017.

O tom, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal minulý týden Respekt. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté v rozhovoru pro Deník N uvedl, že také jemu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.

Zmínil také schůzku hradního kancléře s Michalem Mazncem, kterého Zeman po Baxovi jmenoval do Nejvyššího správního soudu. Údajně to byl málo příjemný, hodinu trvající rozhovor, který se neustále točil kolem konkrétních jmen soudních funkcionářů z jiných soudů, z nichž by měl být vybrán nový místopředseda NSS. Divné bylo, že jeden den byl pan Mazanec u prezidenta, který mu sdělil, že jej hodlá jmenovat předsedou NSS, ale vnucoval mu do funkce místopředsedy jednoho z těch funkcionářů. Když to odmítl s odůvodněním, že to není podle zákona a zavedených pravidel možné (funkcionář musí být vybrán výlučně ze soudců NSS), prezident jej vyzval k podání vlastních personálních návrhů. No a druhý den byl pan Mazanec kancléřem vyrozuměn, aby se znovu dostavil na Hrad ke zmíněným pánům, kteří jej údajně přesvědčovali, aby souhlasil s přeložením oněch soudců k NSS,“ popsal Deníku N Baxa.

Mazanec týdeníku Respekt nyní schůzku potvrdil. A dodal i jméno dalšího účastníka – Zemanova poradce Martina Nejedlého, který se pracovně justicí nezabývá. „Bavili jsme se o otázkách právních. Pan Nejedlý u toho byl, celou dobu mlčel a usmíval se. Tématem bylo i to, jak je to se jmenováním místopředsedů,“ řekl Respektu bez bližších podrobností.

Podle Zemana nejsou podobná doporučení ovlivňováním soudců, ale vyjádřením názoru. Soudci by podle něj neměli žít v izolaci od lidí.

Problematikou kontaktů s účastníky řízení se Ústavní soud zabýval na výjezdním zasedání pléna, tedy sboru všech soudců. „Bylo dohodnuto, že v tzv. živých kauzách nepovažuje Ústavní soud za přípustné kontakty či jinou komunikaci soudců – včetně ostatního odborného aparátu Ústavního soudu – s účastníky řízení mimo předepsanou procesní formu,“ citoval web Respektu předsedu soudu Pavla Rychetského. Schůzka mezi Mynářem a Filipem by podle daného vyjádření už nebyla možná.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková Zemanův výrok o plánované schůzce dnes komentovat nechtěla. Vyjadřovat se prý nebude ani nikdo jiný ze soudu.

Takzvaný lex Babiš omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Podle Zemana je protiústavní, protože porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Zákon také znemožnil členům vlády vlastnit média. Postihl zejména podnikání předsedy ANO Andreje Babiše, který kvůli němu převedl své firmy do svěřenských fondů.

Mynář se měl podle Zemanova televizního vyjádření zeptat soudce Filipa na to, proč prezidentský návrh leží u soudu už dva roky. U takzvaných plenárních kauz, o kterých hlasuje celý soudcovský sbor, však nejde o výjimečnou délku řízení. Momentálně soud v přehledu na svém webu eviduje pět starších plenárních návrhů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované