Hlavní obsah

Obětí církevního zneužívání ve Francii může být až 10 000, tvrdí komise

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

2. 3. 2021 22:36

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 000. Aktualizovaný odhad podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá.

Článek

Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za „jednoznačné podhodnocení“.

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

„Zdaleka ale nejde o všechny,“ upozornil dnes Sauvé. „Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?“ dodal.

„I když je 10 000 hodně, jsme stále daleko od pravdy,“ komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jenž stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. „Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit,“ vysvětluje.

„Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více,“ domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, „obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet“.

Reklama

Doporučované