Hlavní obsah

Obžalované z krádeže největší zlaté mince na světě prozradil komplicův nápadný zlatý řetízek

K soudu za téměř filmovou loupež jdou tři gangsteři a hlídač muzea. (Video: Šimon Felenda, Reuters)

10. 1. 2019 18:00
aktualizováno • 10. 1. 2019 18:06

Čtveřice mužů jde k soudu za obvinění z loupeže stokilové zlaté mince. K loupeži mělo dojít v březnu 2017 a vyšetřovatelé dosud neví, kam se mince poděla.

Článek

V Berlíně ve čtvrtek začal soud se čtveřicí mužů, kteří jsou obžalováni z krádeže největší zlaté mince na světě ze zdejšího Bodeho muzea. Stokilogramové platidlo mělo hodnotu kolem 3,75 milionu eur (96 milionů korun) a zatím se nenašlo. Mužům, z nichž jeden pracoval v muzeu jako hlídač, hrozí několikaleté vězení.

Mince, na níž byla vyobrazena britská královna Alžběta II., z objektu v centru německé metropole zmizela v noci na 27. března 2017 a její odcizení mělo podle mnohých téměř filmové rozměry. Trojice černě oděných mužů schovávajících své obličeje do kapuc bund tehdy kolem 03:30 vnikla po žebříku oknem do muzea ze strany, kde budova sousedí s trasou městských vlaků.

Když se muži dostali k vystavené minci z ryzího zlata, rozbili sekerou ochrannou vitrínu z pancéřovaného skla. Svůj lup pak pomocí vozíku pro transport nábytku převezli k oknu, dostali na koleje a odtud pak kolečkem přes železniční most přes řeku Sprévu. Na druhé straně řeky minci z městské tratě shodili do parku Monbijou, kam sami slanili. Z místa poté odjeli autem. Policie další den u místa činu našla jen použité nástroje.

Vyšetřování vedlo k hlídači v muzeu Dennisovi W., který si nedlouho po činu koupil zlatý řetízek v hodnotě více než 10 000 eur (256 000 korun) a navíc se zajímal o nákup luxusního vozu. Přes něj se policisté dostali k trojici členů jednoho z berlínských arabských gangů, která podle nich čin díky tipu hlídače uskutečnila. V autě jednoho z podezřelých se při zátahu z července 2017 našly stopy zlata.

Obžalovaní, kterým je nyní mezi 20 a 24 lety, podle vyšetřovatelů čin připravovali asi deset dní.

Vzácná mince o průměru 53 centimetrů a tloušťce tří centimetrů vznikla v roce 2007 v Kanadě a na světě existovala jen v pěti exemplářích. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že po uloupení byla rozdělena na malé kousky a rozprodána.

Arabský klan, k němuž podle vyšetřovatelů patří trojice obžalovaných, která má stejně jako bývalý hlídač německé občanství, byl v minulosti opakovaně v hledáčku zdejších úřadů. Loni v červenci mu zabavily 77 nemovitostí v hodnotě 9,3 milionu eur (238 milionů korun), které podle policie pocházely z nelegální činnosti.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené