Hlavní obsah

Od Kima jsme získali vše, co jsme chtěli, říká Trump. S vůdcem KLDR si prý v neděli zavolá

USA: Od Severní Koreje jsme dostali všechno. (Video: Jolana Humpálová, AP)

15. 6. 2018 19:38

Šéf Bílého domu rovněž potvrdil, že má v plánu schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V médiích se objevily zprávy, že by se mohla uskutečnit ve Vídni.

Článek

Americký prezident Donald Trump uzavřel se Severní Koreou smlouvu, v níž Spojené státy „dostaly všechno”. Řekl to v pátek ve Washingtonu novinářům z televize Fox News. KLDR už podle něj začala vracet pozůstatky amerických vojáků padlých v době korejské války. Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem hodlá šéf Bílého domu o víkendu telefonicky hovořit, besedovat chce rovněž s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Prezident pokračoval v energické obhajobě úterního setkání s Kimem, jehož výsledky kongresmani z Trumpovy Republikánské strany přijali většinou vlažně a demokraté je kritizovali. V médiích byl šéf Bílého domu napadán, že při summitu v Singapuru ignoroval osud tisíců Severokorejců vystavených věznění a mučení.

Trump prohlásil, že na severokorejského diktátora kvůli lidským právům netlačil proto, že si „nepřeje jadernou válku”. Svého předchůdce v Bílém domě Baracka Obamu naopak obvinil, že byl odhodlán se Severní Koreou do války jít.

Sílu severokorejského vůdce podle Trumpa není radno podceňovat. „Je to hlava státu, a to velmi silná. Nedovolí, aby si kdokoli myslel něco jiného,” pokračoval prezident. Když prý Kim Čong-un mluví, jeho lidé zpozornějí.

„Chtěl bych, aby moji lidé udělali totéž,” konstatoval Trump. Později reportérům řekl, že tato slova nemyslel vážně. Bylo to prý jen plácnutí a novináři nerozumějí sarkasmům.

Kritiku ohledně příliš obecného vyznění společného prohlášení ze Singapuru odmítl s tím, že v uzavřené dohodě dostal „všechno”. Schůzka s Kimem byla důležitá. „Když se setkáním nesouhlasíte, víte, co budete mít? Budete mít jadernou válku,” prohlásil.

Kimovi, stejně jako Macronovi, hodlá Trump telefonovat v neděli. Novinářům se svěřil, že severokorejskému vůdci na sebe dal přímé telefonní číslo.

Šéf Bílého domu rovněž potvrdil, že má v plánu schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V médiích se objevily zprávy, že by se mohla uskutečnit ve Vídni. Dnes Trump řekl, že by se s kremelským vůdcem mohl sejít během léta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené