Hlavní obsah

Od Uhlíře k hospodskému songu Tří sester. Připomeňte si známé fotbalové písně

Foto: Profimedia.cz

Fotbalová reprezentace představila novou fanouškovskou píseň, která ale moc fandů nepotěšila. Připomeňte si slavné fotbalové písně let minulých.

Reklama

30. 3. 2021 14:46

Česká reprezentace představila fanouškovskou hymnu pro blížící se EURO. Píseň, kterou nazpívala kapela Tři sestry, ale schytává ostrou kritiku. Jaká hudba je s nároďákem spojená z minulosti a s čím přišli v zahraničí?

Článek

Fanouškovská píseň, jak vedení reprezentace skladbu s názvem Ukážeme kuráž! prezentuje, poprvé zazněla při vyhlášení ankety Fotbalista roku. Příznivcům reprezentace ale víru, že český nároďák na evropském šampionátu opravdu ukáže kuráž a přiveze nějaký hezký výsledek, píseň rozhodně nedodala. Spíše naopak.

Příznivci národního týmu nehodnotili pozitivně klip ani text, a upřímně řečeno, není se čemu divit. Bez urážky, ale nový song, který má fanoušky spojit, totiž svou atmosférou připomíná spíše prostředí restauračního zařízení čtvrté cenové v neděli nad ránem než oslavný a bojový chorál odpovídající roku 2021.

„Je těžké zalíbit se všem, ještě k tomu v hudebním průmyslu, ale fotbalové EURO bude v aktuální situaci u nás celonárodním svátkem a s tím vědomím by se mělo přistupovat i k výběru interpreta. Pro mě Tři sestry nejsou šťastné řešení, když se bavíme o EURU v roce 2021, ve kterém světové hudbě vládne Billie Eilish a Harry Styles a na Eurovizi za Česko jede Ben Cristovao,“ okomentoval pro Seznam Zprávy výběr autora fanouškovské písně Vilém Franěk, marketingový ředitel internetové televize Mall.TV.

„Tři sestry mají věrné a poměrně velké publikum. Nejsem si však jistý, že je to taková masovka, aby se jejich píseň stala hymnou při jedné z největších sportovních akcí roku. Výběr interpreta a zpracování musí dávat smysl hlavně těm, kteří to vybrali a doufám, že k tomu měli dobré důvody. Co mně osobně přijde po několika zhlédnutích klipu zajímavé, je to, že ještě horší než písnička, je klip samotný a vůbec to celé situaci nepomáhá,“ zhodnotil spojení původně punkové kapely s českou fotbalovou reprezentací Vilém Franěk.

S reprezentačním výběrem je přitom hudba pevně spojená a má dlouhou tradici. Památnou se stala už skladba Ať žije fotbal z roku 1990, která se stala symbolem Mistrovství světa v Itálii, tedy první velké fotbalové akce po pádu komunistického režimu, které se československá fotbalová reprezentace účastnila.

Píseň na šampionát československou reprezentaci doprovodil Orchestr Karla Vágnera ve spolupráci s projektem klubu Amatérské fotbalové rarity, známým zejména pod pojmem Amfora, ve kterém byla řada předních českých umělců. V doprovodném klipu se tak mimo československých reprezentantů objevila například herečka Jiřina Bohdalová, skladatel Jaroslav Uhlíř nebo textař, scénárista a moderátor Karel Šíp.

Československý výběr vedený kapitán Ivanem Haškem před 31 lety zaznamenal velký úspěch. Tažení posledním společným turnajem českých a slovenských fotbalistů totiž skončilo až ve čtvrtfinále proti Německu po prohře 0:1.

Řadě fanoušků se pod pojmem fotbalová píseň jisto jistě vybaví i píseň Vzhůru do Anglie, kterou má na svědomí rovněž klub Amfora a Orchestr Karla Vágnera. Píseň tehdy oslavovala první historický postup samostatné reprezentace na závěrečný turnaj Euro v roce 1996. Text připomínal boje českých fotbalistů v kvalifikaci a historické úspěchy jejich předchůdců na velkých turnajích ještě v barvách Československa.

Na Ostrovech zaznamenal český národní tým fenomenální úspěch, vůbec zatím ten největší v samostatné historii. Celek trenéra Dušana Uhrina dokráčel až do finále, ve kterém na slavném londýnském stadionu Wembley podlehl až v prodloužení favorizovanému Německu.

Spojení hudby a fotbalu samozřejmě funguje dlouhé roky i v zahraničí. Fotbaloví nadšenci po celém světě doslova hltají nejrůznější fotbalové hymny. Mezi velmi oblíbené písně poslední doby, úzce spjaté s fotbalovou tematikou, patří pro někoho možná překvapivě například chorvatská skladba.

Skupina Zaprešić Boys složila před posledním světovým šampionátem, jenž se odehrál v Rusku, píseň s názvem Igraj moja Hrvatska, která celek v typických kostkovaných dresech dovedla až do finále. Tým pod vedením kapitána Luky Modriče nakonec se silnou Francií prohrál, doma byla ale chorvatská družina i tak za vítěze a celá země si po příletu svých hrdinů píseň s chutí zazpívala.

Svůj hudební klenot má i fotbalová kolébka – Anglie. Zatímco v roce 1996 české hráče na Ostrovy doprovodila píseň Vzhůru do Anglie, domácí fotbalisté nastupovali na tóny skladby Three Lions, která se stala vůbec jednou z nejznámějších skladeb spojenou s nejpopulárnějším sportem světa.

Fotbalová hudba ale překonává i vlastní bariéry a hranice. I divákům, kteří nejsou fanatičtí příznivci kopané, je totiž určitě dobře známá oficiální píseň světového šampionátu, který se odehrál v roce 2010 v Jihoafrické republice, Waka Waka, kterou nazpívala původem kolumbijská zpěvačka Shakira. Dnes má píseň na sociální síti Youtube téměř 2,8 miliardy přehrání.

Reklama

Doporučované