Hlavní obsah

Odtrhne se Skotsko od Spojeného království? Odpověď přijde nejdříve příští rok na podzim

Skotské referendum o odtržení od Británie je odloženo.Video: Barbora Kalátová

 

Reklama

27. 6. 2017 21:26

Referendum, které odsunula skotská premiérka, by se mělo uskutečnit po jednání o odchodu Británie z Evropské unie, tedy nejdříve na podzim příštího roku.

Článek

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová odložila rozhodnutí o vyhlášení nového referenda, které mělo řešit otázku odtržení Skotska od Spojeného království. Referendum by se mělo uskutečnit poté, co skončí jednání o odchodu Británie z Evropské unie, tedy nejdříve na podzim příštího roku.

Sturgeonová odklad oznámila v parlamentu pod dojmem výsledků předčasných parlamentních voleb v Británii, v nichž její Skotská národní strana (SNP) přišla o 21 poslanců.

„Nebudeme okamžitě přijímat legislativní kroky k referendu o nezávislosti," prohlásila Sturgeonová před skotskými poslanci s vysvětlením, že chce počkat na výsledek jednání s Bruselem.

Sturgeonová dosud prosazovala uspořádání nového referenda mezi koncem roku 2018 a počátkem roku 2019, a to po několikaměsíčních přípravách. Po volebních ztrátách má ale SNP v britském parlamentu k dispozici jen 35 z 59 křesel přidělených Skotsku. Premiérka v úterý uvedla, že Skotové jsou již unavení „přijímáním politických rozhodnutí" a potřebují období „oddechu”.

„Podstupujeme brexit, který jsme neodhlasovali a který je mnohem radikálnější, než si většina z nás byla s to před rokem představit," řekla Sturgeonová s tím, že 62 procent Skotů odmítlo odchod z Evropské unie v loňském celobritském referendu.

Skotská vláda potřebuje k uspořádání druhého referenda o setrvání nebo odchodu Skotska ze Spojeného království souhlas britského vládního kabinetu a parlamentu. Podle britské premiérky Theresy Mayové ale pro takové hlasování není vhodná doba.

Výsledky prvního referenda

V prvním referendu o této otázce v roce 2014 hlasovalo 55 procent Skotů pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie. Tehdy jim ovšem bylo vyhrožováno, že by nezávislostí přišli i o členství v Evropské unii, což byl pro mnohé voliče určující prvek v rozhodování, jak zjistily dodatečné průzkumy.

Reklama

Doporučované