Hlavní obsah

Odvolejte šéfa zoo, doporučila rada. Proti městu si najal drahé právníky

Foto: ZOO Ústí nad Labem

Snímek z ústecké zoo.

Reklama

22. 9. 2020 17:29

Ústečtí zastupitelé doporučili městské radě odvolat Romana Končela, ředitele zoologické zahrady, jejímž zřizovatelem je město. Magistrát udělal mimořádnou kontrolu, při ní zjistil 128 pochybení.

Článek

Při minulé kontrole před dvěma lety to bylo 111 kontrolních zjištění, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyla.

Pochybení kontroloři našli mimo jiné u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. Zoo také podle kontroly nezabezpečila vyhlášení výběrového řízení na veterinární služby, léčiva a doplňky pro zoo a Centrum pro zvířata v nouzi. Končel dnes zastupitelům řekl, že některé chyby odstranil. „Těžko mohu třeba vydat minulým ředitelům příkaz, aby odstranili závady, když už tam nejsou,“ uvedl.

Opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO!Ústí) řekla, že si městská organizace najala soukromého advokáta, který vypracoval námitky ke kontrolním zjištěním. „Ředitel si najal proti svému zřizovateli soukromého advokáta za nemalé peníze, když zoo potřebuje každou korunu, aby zlepšovala pavilony, podmínky pro zaměstnance a život zvířat,“ uvedla.

„Právníka jsem si najal až v době, kdy mi zamítli prodloužení lhůty na odvolání (proti kontrolním zjištěním),“ řekl zastupitelům ředitel Končel.

Na web zoo ovšem Končel napsal, že „v naší zoologické zahradě byla provedena kontrola hospodaření. Kontrolní skupina vedená vedoucí kontrolní skupiny paní Ivanou Černou dospěla ke kontrolním zjištěním, proti kterým zoo podala námitky. Tyto námitky byly zamítnuty. Zoo má zájem se k provedené kontrole a kontrolním zjištěním vyjádřit a jako příspěvková organizace poskytnout informace zřizovateli a rovněž veřejnosti.“

Petr Kýbl, zaměstnanec zoologické zahrady, na jednání zastupitelstva uvedl, že o zvířata není dobře pečováno. „Moje loajalita končí tam, kde je nějaká důstojná péče zvířat. Jsou tam zvířata, o která není důstojně pečováno,“ prohlásil. Jde podle něj o důsledek obměny zaměstnanců. Končel trvá na tom, že o zvířata je v zoo postaráno dobře.

Ústecká zoologická zahrada přišla loni na začátku listopadu o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy zoo navštívila a kontrolovala dodržování pravidel a standardů asociace. Úplné vyloučení z EAZA by pro zoo znamenalo konec účasti na některých chovných programech. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada necelý rok. Pokud je neodstraní, přijde o členství a tím i o možnost chovu řady atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované