Hlavní obsah

Ombudsman připravuje seriál podcastů, bude odpovídat na dotazy

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

10. 10. 2020 23:38

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček připravuje seriál podcastů s názvem Na kávu s ombudsmanem. Bude v nich zodpovídat dotazy lidí a vysvětlovat problémy v oblastech, kterými se zabývá.

Článek

Kancelář ombudsmana na svém webu uvedla, že veřejný ochránce práv připravuje seriál, ve kterých bude lidem odpovídat na dotazy a radit jim. První díl podcastu ombudsman plánuje zveřejnit na začátku prosince. „Úvodní díly budou věnovány důchodům - starobním, invalidním i pozůstalostním,“ stojí na webu.

Ombudsman se může zabývat například otázkami, které si kladou lidé před odchodem do starobního důchodu nebo v souvislosti s pobíráním důchodu. Například jaké činnosti se započítávají do doby důchodového pojištění, co dělat, když chybí doklady o zaměstnání, jak probíhá přiznávání invalidního důchodu a podobně.

Každý položený a zodpovězený dotaz přitom podle ombudsmana může pomoci nejen tazateli, ale také dalším lidem, jejichž situace a problémy mohou být podobné. Ombudsman ale upozorňuje, že podcasty nebudou sloužit k řešení konkrétních stížností na postup úřadů při rozhodování o důchodech. Tyto stížnosti bude dál řešit podle zákona, takže nestačí poslat pouze dotaz do podcastu, ale je třeba standardně podat podnět ombudsmanovi.

Lidé mohou dotazy nebo problémy z oblasti důchodů, které je zajímají, zasílat do konce října na e-mailovou adresu podcasty@ochrance.cz.

Veřejný ochránce práv ročně řeší několik tisíc podnětů. Nejčastěji týkají sociálního zabezpečení, ale také třeba oblasti stavebnictví a regionálního rozvoje či armády, policie a vězeňství.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované