Hlavní obsah
Online

Problém není v politicích, ale zmanipulovaných voličích, slyšelo 40 tisíc lidí na Václaváku

Přímý přenos Koncertu pro budoucnost z Václavského náměstí. (Video: Festival svobody)

17. 11. 6:30
aktualizováno • 17. 11. 22:08

Babiše vypískali na Národní třídě. Rektora Zimu na Albertově. S nevolí se setkal i Václav Klaus mladší či Jan Hamáček.

Článek

Po celé republice si lidé připomínali 30. výročí sametové revoluce. Na pražské Národní třídě se postupně vystřídali politici napříč spektrem, aby uctili památku listopadových událostí.

Už o půl osmé ráno dorazil k pietnímu místu premiér Andrej Babiš v doprovud několika ministrů. Lidé jej vypískali. Od protestujících však politiky oddělla ochranka a policie. V té chvíli měl na krku kravatu s ruskou trikolorou. Na projev v Národním muzeu o dvě a půl hodiny později již vázanku vyměnil za model v barvách české trikolory.

Galerie statečných, kteří zemřeli. Těmto lidem vděčíme za svobodu

Tradičně se konalo také shromáždění na Albertově. A podvečer pak na Václavském náměstí. Od 16:30 zde probíhal Koncert pro budoucnost.

Události z oslav 30 let svobody jsme sledovali online:

 • Sametovou revoluci si připomíná i Izrael

  Are you wondering why is the Czech flag on the city hall in Tel Aviv-Yafo? This November Czech Republic 🇨🇿 is...

  Zveřejnil(a) Czech Centre Tel Aviv dne Sobota 16. listopadu 2019

  Radnice v Tel Avivu se „zahalila“ do české vlajky. Symbolicky se tak připojila k českým oslavám 30 let svobody.

 • Politici uctí vzpomínkou listopad 1939

  V devět hodin si představitelé hlavního města připomenou tragické události z listopadu 1939 u Hlávkovy koleje. Nacisté tehdy při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala. Vzpomínku každoročně pořádá nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu, Univerzitou Karlovou a Českým vysokým učením technickým.

 • Politika se nám po listopadu 1989 nepovedla, říká disident Urban

  Bývalý novinář Jan Urban o změnách v roce 1989, lustracích i o nepovedené politice posledních let. (Video: Tomáš Svoboda, Vojtěch Veškrna, Seznam.cz)

 • Primátor položí květinu u pamětní desky

  Pražský primátor Hřib společně s představiteli hl. m. Prahy položí v osm hodin květinu a zapálí svíčku u pamětní desky 17. listopadu, která symbolicky připomíná události roku 1989.

 • Čelíme krizi důvěry, řekla k výročí listopadu Čaputová

  Slovensko čelí krizi důvěry a obyvatelé země jsou svědky odhalování velkých selhání ve fungování justice a informací o propojení byznysu a politiky. V projevu k výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu, to včera řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyjádřila rovněž vděk všem na Slovensku i v Česku, kteří se před 30 lety přičinili o konec totality.

  „Kdo od změn v roce 1989 čekal, že přinesou nové možnosti, dočkal se. Kdo očekával, že to bude automaticky znamenat jen vývoj k lepšímu, zákonitě se musel dožít zklamání. Demokracie je příležitost, nikoliv záruka úspěchu,“ uvedla Čaputová v proslovu na galakoncertu v historické budově Slovenského národního divadla. Dodala, že demokracie vyžaduje všímavost lidí, paměť, angažovanost a schopnost spolupracovat.

Doporučujeme

Další články