Hlavní obsah
Online

Krize není, to s SPD je nesmysl, v úterý večer to vyřeším, věří Babiš

Foto: Repro: ČT

Andrej Babiš v pořadu Otázky Václava Moravce: Vládní krize není.

Reklama

28. 6. 2019 9:23
aktualizováno • 30. 6. 2019 13:56

Sledujeme online: Ústavní krize, do níž se republika dostala tím, že prezident odmítá splnit návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka, nekončí.

Článek

Předsedové dvou vládních stran – Andrej Babiš a Jan Hamáček – se v pátek dohodli, že se premiér pokusí přemluvit hlavu státu, aby přistoupila na výměnu na postu ministra kultury.

Andrej Babiš poslal prezidentovi návrh na odvolání Antonína Staňka už na konci května. Miloš Zeman dosud nevyhověl a podle řady ústavních expertů postupuje v rozporu s Ústavou České republiky. Ta jasně říká, že prezident bezodkladně odvolá člena vlády, kterého mu navrhuje premiér.

Zeman nadto odmítá i Michala Šmardu, kterého chce sociální demokracie do čela kultury poslat.

Situaci budou šéfové ANO a ČSSD řešit v úterý večer v Lánech. Prezident kvůli schůzce přeruší dovolenou.

V sobotu jim prostřednictvím Mladé fronty DNES vzkázal, že s ústupky z jeho strany se moc počítat nedá. Přičemž nevěří, že by kvůli tomu sociální demokraté odešli z vlády. Kabinet podle prezidenta padne jen tehdy, pokud ztratí Babiš nervy. V koaliční smlouvě sice stojí, že premiér musí rezignovat, pokud podají demisi všichni sociálnědemokratičtí ministři, ale taková situace podle Zemana nenastane. „Aniž bych byl příliš vtíravý, tak bych vás rád upozornil na slovo všichni.“

Oživil tak spekulace, že je dohodnutý nejméně s Antonínem Staňkem, že by v kabinetu zůstal. Pak by stačila pouhá rekonstrukce.

Tyto úvahy odmítl v neděli Andrej Babiš v diskusním pořadu České televize. „Nevidím důvod na rekonstrukci vlády,“ řekl. „ČSSD má právo jmenovat si svého ministra. Chtějí Šmardu a já dělám všechno pro to, abych prezidenta přesvědčil. Různé spekulace, že půjdeme s SPD, jsou nesmysl. “

Záznam z páteční schůzky Andrej Babiš – Jan Hamáček. Řešili spolu další postup v kauze odvolání ministra kultury Staňka. (Video: Seznam, Seznam Zprávy)

 • Podpora ANO se snížila, ukázal čerstvý průzkum mínění

  Sněmovní volby by v červnu vyhrálo podle modelu Kantar CZ hnutí ANO s 25,5 procenta hlasů.

  Druzí by byli Piráti s 18,5 procenta a třetí ODS s 13 procenty hlasů.

  ANO si meziměsíčně pohoršilo, naopak Piráti a ODS od května získali. Volební model dnes zveřejnila Česká televize (ČT) a do dolní komory by se podle něj dostalo zřejmě osm stran.

  Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny by zůstali lidovci. Podle modelu by je volilo 4,5 procenta lidí. Přesně na hranici pěti procent by byla TOP 09. Statistická chyba volebního modelu se ale pohybuje mezi plus minus 1,1 až 2,9 procentního bodu.

  Zisk ANO se proti květnu snížil o dva procentní body. Naproti tomu Piráti si polepšili o bod a občanští demokraté o půl bodu. Na čtvrtém místě ve volbách by skončilo hnuzí SPD, která by dostala 8,5 procenta hlasů. Stejně jako ANO ale meziměsíčně přišlo o dva procentní body.

  Pro ČSSD by v červnových volbách hlasovalo 6,5 procenta lidí, tedy o půl bodu více než v květnu. Hnutí STAN by dostalo šest procent hlasů a KSČM 5,5 procenta, přičemž obě tyto strany zaznamenaly proti květnu mírný úbytek podporovatelů. Vedle toho voličů TOP 09 mírně přibylo.

  V modelu již figuruje politická strana Václava Klause mladšího Trikolóra – hnutí občanů, kterou představil 10. června. Podle Kantar CZ by ji v druhé polovině června volila tři procenta občanů.

  Foto: čt

  Průzkum se uskutečnil mezi 17. a 26. červnem a účastnilo se ho 837 lidí, kteří nevyloučili účast ve volbách.

 • ČSSD neodejde z vlády, SPD ji nenahradí

  Pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to podle premiéra de facto předčasné volby. Babiš si ale nemyslí, že sociální demokracie z vlády odejde.

  „Já si nemyslím, že by sociální demokracie odcházela z vlády,“ řekl s tím, že v ČSSD jsou však lidé, kterým se nelíbí účast strany ve vládě s hnutím ANO. „Ale já to nechci řešit. Chci pomoci panu předsedovi Hamáčkovi prosadit jeho vůli nominovat na ministra kultury pana Šmardu.“

  Pokud by ČSSD odešla z vlády, šel by Babiš do parlamentu za předsedy stran a hnutí a zeptal se jich, zda chtějí předčasné volby, nebo mají jiné řešení, řekl. „Různé spekulace, že půjdeme s SPD, jsou nesmysl,“ řekl.

 • Babiš: Nevidím důvod k rekonstrukci vlády. Ani k žalobě na prezidenta

  Úvahy, zda by v případě odchodu ČSSD z koaliční vlády neumožnili její existenci přeběhlíci ze sociální demokracie, nechtěl v ČT Andrej Babiš komentovat. „To vůbec nemůže nastat. Nenastane to. Nebudu vám odpovídat na takovou otázku.“

  A dále: „Nevidím důvod k rekonstrukci vlády. Akceptuji návrh ČSSD, a je to na jejich odpovědnost, že když tam bude pan Šmarda, že resort zvládne. ČSSD má právo jmenovat si svého ministra. Chtějí Šmardu a já dělám všechno pro to, abych prezidenta přesvědčil.“

  Na dotaz, proč nesáhl po kompetenční žalobě na prezidenta, šéf hnutí ANO řekl: „Žaloba není řešením, nic to nevyřeší. (…) Moje profese je obchodník. A já celý život vyjednávám. O různých věcech. Hledám pozitivní řešení bez konfliktu. Takže teď napnu své vyjednávací síly na to, abych pana prezidenta přesvědčil.“

 • Andrej Babiš v ČT: Ústavní krize? Žádná není. Doufám, že to vyřeším v úterý večer

  Premiér a šéf hnutí Andrej Babiš v diskuzním pořadu České televize zcela odmítl, že by jeho kabinet procházel krizí. A odmítl také, že by prezident Miloš Zeman otálením s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka překračoval Ústavu.

  „Jaká ústavní krize? Já to tak nevidím,“ řekl Babiš. „Není to ústavní krize, je to jiný názor pana prezidenta na tu nominaci (Michala Šmardy za Staňka, pozn. red.). Dělali to Havel i Klaus… Já jsem teď dostal v pátek od pana Hamáčka za úkol, abych to řešil. Proto jsem okamžitě kontaktoval pana prezidenta a půjdu za ním a budu mu vysvětlovat, že zkrátka tu je koaliční smlouva. A i když má na pana Šmardu a pana Staňka jiný názor než sociální demokracie, tak by zkrátka měl tomuto mému názoru vyhovět. (…) Já doufám, že ho přesvědčím v úterý večer.“

 • Šídlo: Tak slabého premiéra jako Babiše jsme neměli od Grosse

  „Andrej Babiš se vůči prezidentovi chová submisivně, jako by byl jeho podřízený. Myslím, že takhle slabého předsedu vlády jsme neměli tak od roku 2004, kdy nastoupil Stanislav Gross,“ tvrdí komentátor Seznam Zprávy Jindřich Šídlo.

  Jindřich Šídlo o premiéru Babišovi. (Video: )

 • Vlivný hlas z ČSSD: Promarnili jsme příležitost zásadně se vymezit

  Předseda strany v Ústeckém kraji Miroslav Andrt v rozhovoru pro Seznam řekl, že vládní angažmá a postup prezidenta dál poškozují sociální demokracii. „Promarnili jsme určitou příležitost zásadně se vymezit. A diskuze, které se odvíjejí v poslední dny, nás v očích lidí, kteří by nám ještě chtěli dál věřit, posouvají čím dál hlouběji,“ uvedl Andrt. „To, co teď předvádí pan prezident, jaké role se zhostil a do jaké role postavil nás… Vypadá to, jako kdybychom nebyli plnohodnotná sebevědomá strana.“

  Celý rozhovor najdete v odkazu níže.

 • Hamáček: Vím, jak se v případě demise zachovají moji ministři

  Předseda ČSSD Jan Hamáček v sobotním Právu komentuje možnou demisi ministrů za ČSSD. Konkrétně i možnost, že by někteří v kabinetu setrvali a tím umožnili Andreji Babišovi kabinet pouze rekonstruovat. V kuloárech se spekuluje zejména o Antonínu Staňkovi, což svým výrokem podpořil prezident Zeman. A dále o ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, který Právu řekl, že by si to rozmyslel.

  „Se všemi ministry jsem mluvil a znám jejich stanovisko. Nevidím důvod, proč by měli odpovídat na nějaké ankety, jestli podají, nebo nepodají demisi. Má to vědět předseda strany. A ten tu informaci má. Pokud k té situaci dojde, tak k ní dojde a sociální demokracie ji vyřeší,“ řekl Hamáček.

 • Komunisté nemají zájem o vstup do vlády, řekl místopředseda ÚV KSČM

  Místopředseda komunistické strany Stanislav Grospič v rozhovoru pro ČT24 řekl, že KSČM nemá zájem vstupovat do vlády. „Pokud by došlo pouze k obměně této vlády, je to věc koaličních partnerů, případně toho, kdo by chtěl vládu dál vést. Pro nás bude zásadní naplňování našich sedmi programových podmínek, my nemáme ambici být členy této vlády. (…) Myslím, že programové rozdíly jsou tak velké, že může být řeč pouze o naplňování našich sedmi podmínek.“

 • Politolog Kopeček: Babišovo politické postavení je poměrně slabé

  Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně si nemyslí, že by Babiš dokázal Zemana přesvědčit, aby odvolal ministra Antonína Staňka (ČSSD). „Nezdá se mi pravděpodobné, že by Babiš dokázal 2. července Zemana přesvědčit, aby Staňka odvolal. Spíš to vypadá, že se celá věc opět nějakou dobu potáhne,“ napsal Kopeček. „Z důvodu problémů (Čapí hnízdo, evropské audity, demonstrace atd.) je Babišovo politické postavení poměrně slabé a je zjevné, že prezidenta nutně potřebuje jako oporu. Jít s prezidentem do konfliktu a podat kompetenční žalobu kvůli Staňkovi proto Babiš za žádnou cenu nechce.“

 • Zeman nevyloučil předčasné volby

  Miloš Zeman se v již citovaném rozhovoru pro sobotní Mladou frontu DNES vyjádřil i k možnosti předčasných voleb. „Já bych tuto variantu předčasných voleb vůbec nevylučoval,“ uvedl. „Pokud by Andrej Babiš ztratil nervy – a pouze tehdy, když by je ztrati, tak v tom případě jsou předčasné volby řešením.“

 • Zeman v MfD: Pokud ČSSD odejde z vlády, kabinet nepadne

  Hrozí, že padne koaliční vláda Andreje Babiše. Podle prezidenta Miloše Zemana nikoli, kabinet by jen prošel rekonstrukcí.

  „Nu, už jednou jsem vyjádřil názor, že kdyby sociální demokracie opustila vládu, tak by to znamenalo personální rekonstrukci vlády. Nic více, nic méně,“ řekla hlava státu v obsáhlém rozhovoru, který publikovala sobotní Mladá fronta DNES (externí odkaz tu).

  V koaliční smlouvě sice stojí, že premiér musí rezignovat, pokud podají demisi všichni sociálnědemokratičtí ministři, ale taková situace podle Zemana nenastane. „Aniž bych byl příliš vtíravý, tak bych vás rád upozornil na slovo všichni.“

  V politickém zákulisí se spekuluje, že by někteří ministři za ČSSD mohli rezignaci odmítnout: Mluví se zejména o Antonínu Staňkovi (kultura) a Miroslavu Tomanovi (zemědělství). Zeman potvrdil první z jmen: „Tak celou dobu mluvíme o panu Staňkovi. No, tak co má být, že?“

  Na dotaz, zda nedělá z předsedy sociální demokracie onuci, pak řekl: „A kdo je tady prezident, pane redaktore? Prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry. Ústava nestanoví žádnou lhůtu, kdy má prezident reagovat na návrh výměny dvou ministrů. A jak říkal Václav Havel: Prezident není automat na podpisy.“

 • Bude Šmarda ministrem kultury? Silně pochybuji, vzkázal Zeman z dovolené

  Miloš Zeman poskytl obsáhlý rozhovor Mladé frontě DNES. A znovu v něm zpochybnil, že by na Ministerstvu kultury provedl výměnu Antonína Staňka za Michala Šmardu, jak si přeje sociální demokracie.

  Na přímou otázku, zda se nominant ČSSD Michal Šmarda někdy stane ministrem kultury, odpověděl: „Mám o tom velmi silné pochybnosti.“

  A přidal důvody, které ho k tomu vedou. Nejprve ty podle Zemana méně důležité: „Pan Staněk je vysokoškolský docent, zatímco pan Šmarda má maturitu. Důležitější důvod je, že jako primátor Olomouce se pan Staněk samozřejmě zabýval kulturou, protože Olomouc je kulturní město. Zatímco pan Šmarda se s kulturou nikdy neseznámil. Nu, teď přijde třetí, možná nejdůležitější důvod. Pan Hamáček pana Staňka podporoval až do doby, než pan Staněk vyhodil pana Fajta (Jiřího Fajta, exšéfa pražské Národní galerie – pozn. red.) za to, že si pan Fajt sám se sebou podepsal smlouvu na jeden milion korun. To je taková běžná praxe, kdo by o tom pochyboval? V tomto okamžiku pan Hamáček změnil názor a snažil se pana Staňka zbavit. No, já si je pozvu někdy v létě do Lán, pokusím se je smířit. Jestli se mi to podaří, nebo nepodaří, to je otázka,“ řekl deníku zaparkovanému ve svěřenských fondech Andreje Babiše.

 • Exkluzivní rozhovor s Antonínem Staňkem: Mám skočit z okna?

  Sociální demokrat Antonín Staněk je ministr, kvůli němuž se momentálně láme vláda. Seznamu poskytl rozhovor.

  Sám si ovšem nemyslí, že je příčinou politické – a podle sociálních demokratů i ústavní – krize. Bývalý olomoucký primátor, který už dva měsíce zůstává ve vládě proti vůli vlastní strany, v rozhovoru pro Seznam vysvětluje, proč si myslí, že za nynější napětí kolem kabinetu nemůže on, ale jiní.

  Rozhovor jsme vydali v samostatném textu mimo tento online přenos, najdete jej v odkazu níže.

 • Komentář předsedy KDU-ČSL Výborného

 • Staněk si nemyslí, že je politická situace vyhrocená

  I když vedení sociální demokracie hovoří o ústavní krizi a otevřeně naznačuje možný odchod z vlády, její ministr kultury Antonín Staněk si nemyslí, že by politická situace byla vyhrocená. „V politice jsou takové situace, kdy se dostáváte do určité pozice, která je pro vás nevýhodná, ale politika je o hledání kompromisů a o komunikaci,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam. Více v článku Martiny Machové.

 • Vzkaz ČSSD od místopředsedkyně TOP 09

 • Svoboda: Krizi řešte politicky, ne žalobou

  Současná situace kolem výměny ministra kultury by se měla řešit politicky, míní bývalý ministr v několika vládách a někdejší předseda lidovců Cyril Svoboda, který psal části Ústavy týkající se prezidenta. Prezident Miloš Zeman má podle Svobody konat ohledně změny v čele Ministerstva kultury bezodkladně. „Jestliže je navržen někdo na odvolání, prezident ho odvolá hned a vyhoví premiérovi na jmenování nového člena vlády hned, bezodkladně,“ řekl Svoboda, který je formálně poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO), když píše vládě stanoviska k legislativním návrhům. V dnešním rozhovoru s ČTK Svoboda řekl, že případné podání kompetenční žaloby na prezidenta by jen upevnilo současného ministra Antonína Staňka (ČSSD) ve funkci na několik dalších měsíců.

 • Fiala komentuje ústavní krizi

Sdílejte článek