Hlavní obsah

Operu Brundibár, proslulou verzí z židovského ghetta v Terezíně, uvádí znovu ve Francii

Operu Brundibár, která proslula v terezínském ghettu, nastudovalo francouzské divadlo.

 

Reklama

28. 3. 2017 14:38

Dílo, které vypráví o dvou chudých dětech bojujících proti zlu dospělých, je podle režiséra hry stále aktuální.

Článek

Šedesátka dětských zpěváků nastudovala v divadle ve francouzském městě Toulouse dětskou operu Brundibár pražského rodáka Hanse Krásy. Dílo nejvíce proslavilo skladatelovo nastudování s dětmi vězněnými v židovském ghettu v Terezíně, kam byl Krása deportován v roce 1942.

„Chceme poukázat na hrůzy, které doprovázejí všechny války, všechny masakry, a kvůli kterým si děti nemohou užívat radostí života. Je to stále aktuální," řekl režisér Max Henry. „Je třeba se uchýlit ke snění, aby bylo možné těmto hrůzám uniknout, a vytvořit si vlastní svět, aby bylo možné odolat," dodal.

Hudební režisér Christophe Larrieu uvedl, že sóla sice zpívají trénovaní dětští zpěváci, ale sbor je složený výhradně z dětí bez jakékoli zkušenosti se zpěvem nebo hraním. „Je ale těžké nemyslet na historickou realitu, na podmínky života těch dětí v táboře, zvlášť když člověk zná jejich osud," řekl Larrieu agentuře AFP.

Operu napsal židovský skladatel Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera už v roce 1938, smutné proslulosti se jí ale dostalo právě až v terezínském ghettu, kde měla premiéru 23. září 1943. Příběh opery byl pro terezínské zpěváčky více než symbolický: Dvě chudé děti bojují proti zlu dospělých.

V Terezíně se Brundibár hrál víc než padesátkrát. Bohužel po většině dětí zbyly jen smutné kresby a básničky. Stejně jako Krása byly zavražděny v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. „Každý měsíc odjížděly vlaky do Osvětimi, zpěváčci se stále měnili a nakonec vlastně neměl kdo role zpívat," popsala konec terezínské éry opery pamětnice všech repríz Anna Hanusová.

Terezínskou internací prošlo na 15 000 židovských dětí, zůstalo osm set. Z vyhlazovacích transportů se vrátila pouhá stovka.

Brundibár bude v toulouském divadle Julese Juliena na programu od 31. března.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované