Hlavní obsah

Oprava hradu Kost je ve finále, stavební práce by měly skončit do konce srpna

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

16. 5. 21:24

Rozsáhlá rekonstrukce gotického hradu Kost na Jičínsku, která začala na podzim 2019, je ve finále. Stavební práce by měly být dokončeny do konce srpna. Hrad patří rodině Kinských dal Borgo a nyní je pro veřejnost uzavřený.

Článek

Z odhadovaných 100 milionů korun bylo dosud proinvestováno asi 80 milionů korun. „Jsme v závěrečné fázi, dochází k dodělávání dlažeb a některých pohledových věcí jako třeba zahrada vedle Biberštejnského paláce na hradních parkánech, která vzniká nově jako zahradní prvek. Hlavní práce, a to odvodnění a sanace hradeb, jsou už téměř u konce,“ řekl kastelán Jan Macháček.

Areál hradu je kvůli rekonstrukci uzavřený. Návštěvníci se nedostanou ani na prohlídky, které jsou v hradu Kost možné pouze s průvodcem, a to zatím koronavirová opatření zcela neumožňují. „Pokud to koronavirová opatření dovolí a bude možné zprovoznit prohlídkové trasy, tak bychom chtěli otevřít v červnu na víkendy a od července, kdy už bude stavba na ústupu, máme v plánu otevřít šestidenní provoz v týdnu. Prohlídky jsou u nás možné jen s průvodcem,“ řekl Macháček.

Náklady na rekonstrukci jsou asi 100 milionů korun, dotace z evropského programu IROP pokryje 80 procent uznatelných nákladů. V celkové částce je zahrnuta i projektová dokumentace, archeologický průzkum nebo restaurátorské práce. Současná rekonstrukce je nejkomplexnější v novodobé historii hradu. Zahrnuje stabilizaci podloží pod hradem, odvodnění areálu a sanaci a stabilizaci parkánových a hradebních zdí.

Archeologický výzkum zpřesnil datování vzniku hradu a také podobu, jakou měl ve 13. století. Podle předběžných závěrů vykopávek nálezy jednak posunuly vznik hradu zhruba o 100 let do minulosti, a to do poloviny 13. století. Také naznačily, že už ve 13. století nešlo o menší převážně dřevěnou tvrz, jak se původně předpokládalo, ale na svoji dobu o velký kamenný hrad se vstupní kamennou bránu a velkou obrannou věží, která mohla dosahovat výšky až 30 metrů. Stále se ale čeká na potvrzení předběžných výsledků výzkumu.

Hrad Kost, který je v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, několik desítek metrů od pomezí Královéhradeckého a Středočeského kraje, je považován za jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Česku. Se svým okolím je významným regionálním turistickým cílem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované