Hlavní obsah

Opravenou Dvoranu plánuje Loket otevřít v září příštího roku

Foto: Shutterstock.com

Loket.

Reklama

23. 11. 2020 20:19

V Lokti na Sokolovsku dokončují rekonstrukci památkově chráněné budovy Dvorany. Obnova památky za přibližně 100 milionů korun začala na začátku roku 2019.

Článek

„Po dokončení oprav bude budova využívána jako kulturní a společenské centrum a své prostory zde najde i základní umělecká škola. S otevřením Dvorany město počítá na začátku příštího školního roku v září,“ řekl starosta Lokte Petr Adamec (Piráti).

„Od té doby, kdy byla budova ve velmi špatném stavu, jsme dnes ve fázi, kdy máme za sebou přibližně čtyři pětiny všech prací. Zbývá nám z těch velkých částí rekonstrukce sálu. Teď se tam řeší restaurování stropu a vnitřních obvodových zdí a drobné dodělávky ve všech ostatních prostorách,“ řekl Adamec.

Budova Dvorany bude rozdělena na dvě části. V jedné z nich bude společenský sál, který ve městě dosud chybí. Konat by se tam měly plesy, koncerty i další kulturní a společenské události. Druhá část bude patřit základní umělecké škole, která se sem přestěhuje z prostor ve Sportovní ulici. Zbylé prostory Dvorany město nabídne místním spolkům a částečně i ke komerčnímu využití. Do budoucna by zde mohla vzniknout například kavárna či bufet.

S dokončením stavby se podle starosty Adamce počítá v březnu příštího roku. „Uvidíme, jestli se nám v souvislosti s náročným restaurováním stropu termín o něco neprodlouží, ale zásadní prodloužení by to být nemělo,“ uvedl Adamec.

Rekonstrukce Dvorany je největší investicí téměř třítisícového města za posledních 30 let. Na obnovu objektu si radnice musela vzít úvěr 100 milionů korun, který bude splácet 20 let. Městu se podařilo za čtyři roky získat na opravu střechy, oken či restaurování stropu dotaci více než deset milionů korun z Ministerstva kultury. Radnice bude dále pořizovat nový mobiliář a zajišťovat také osvětlení sálu a vstupního vestibulu, které nebylo součástí projektu.

Městská dvorana z druhé poloviny 19. století stojí v historickém centru Lokte a bývala společenským domem. Ještě na počátku 90. let minulého století se zde konala řada akcí, po nevydařené privatizaci ale budova chátrala. Jako pohledávku po zkrachovalém vlastníkovi ji město v roce 2002 odkoupilo. Od té doby vedení města představilo několik plánů na její záchranu, dosud se však žádný nepodařilo uskutečnit. V roce 2014 byla Dvorana prohlášena kulturní památkou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované