Hlavní obsah

Osvěta kvůli „šmejdům“ zabrala. Jiné formě týrání a diskriminace se ale senioři bránit neumí

Jen každý desátý důchodce dokáže aktivně čelit útokům, hlásí Ministerstvo práce a sociálních věcí. (Video: Šárka Kabátová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

1. 9. 2019 15:20

Senioři se neumí bránit diskriminaci a týrání. Jen každý desátý důchodce dokáže aktivně čelit útokům, hlásí Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Článek

K chování, kdy někdo zneužívá stáří oběti, dochází často jak ve veřejném prostoru, tak i v domácím prostředí. Ministerstvo Jany Maláčové chce s tímto tématem vyrukovat v pondělí na vládě.

Diskriminace a týrání seniorů mají mnoho podob – od psychického a fyzického týrání přes podvodné praktiky při nakupování až po vyloučení ze společnosti. Staří lidé se takovému chování velmi často neumí bránit.

„Právě proto pracujeme na zákonu, který by toto měl změnit, tedy aby se antidiskriminační zákon rozšířil o možnost, že by společenské organizace mohly za seniory podávat trestní oznámení. Protože oni sami to neudělají,” uvedl v rozhovoru pro Seznam.cz Jan Lorman z organizace Život 90.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo jakýsi plán, jak se připravit na stárnutí populace. A to v rámci 47stránkového dokumentu s názvem Strategický rámec přípravy na stárnutí společnosti 2019–2025. Resort si totiž uvědomuje, že problematika diskriminace, týrání a ochrany seniorů jako spotřebitelů bývá často přehlížená.

„U starších osob diskriminace souvisí s mnoha stereotypy a negativním vnímáním, které jsou se stářím a stárnutím spojeny: neužitečnost a zátěž pro společnost, zpomalenost, nižší funkčnost kognitivních funkcí, zhoršený zdravotní stav, závislost na péči a pomoci druhých či neznalost moderních postupů,“ stojí v dokumentu, který bude ministerstvo v pondělí předkládat na vládě.

V Česku neexistují žádné rozsáhlé výzkumy na téma týrání či diskriminace seniorů. Chybí tvrdá data. Organizace, které se problému věnují, nicméně vysledovaly, že týrání přichází velmi často že strany příbuzných starých lidí.

„Nejčastěji to bývají děti. V menší míře se pak potkávame se sousedským násilím, kdy je senior nějakým způsobem utlačován, nějak omezován ve svých právech, kdy je mu vyhrožováno, případně je mu dokazováno, že on už toho mnoho nezvládne,“ líčí pak zkušenosti z poradenské linky pro seniory Kateřina Bohatá z organizace Elpida.

O takových problémech se ale většinou nikdo nedozví. Velkou roli hraje stud a pocit starých lidí, že si za takové chování mohou sami. Případně že své děti špatně vychovali. Zato v jiných oblastech zafungovala osvěta. Jde například o podvodné praktiky takzvaných šmejdů.

„Podle našich dat se tomu senioři vyhýbají. Ovšem těm známým formám, které známe u šmejdů. Když zas někdo přijde s novým fíglem, jako třeba fígl s vnukem nebo s telefonickým vydíráním, tak se ten člověk znovu dostane do úzkých,“ uvedl k tématu Lorman.

Z toho důvodu ministerstvo apeluje, aby se zvyšovalo sebevědomí a povědomí starších lidí o jejich právech a možnostech obrany. Seniory zatím chrání zákon o obětech trestných činů, kde o nich mluví jako o „zvlášť zranitelných osobách“. Na staré lidi pamatuje také zákon o ochraně spotřebitele, a to kvůli nekalým praktikám obchodníků, kteří využívají nepozornosti a důvěry seniorů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované