Hlavní obsah

Otevření škol podle Kuby závisí na epidemické situaci

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

19. 2. 22:40

Otevření škol závisí podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS), který jej nyní předsedou Asociace krajů, na epidemické situaci. Doufá však, že vláda bude připravená, aby mohla 1. března kontaktní výuka začít.

Článek

Žáci budou moci do škol, jen pokud to vývoj kolem koronaviru umožní. Současnou situaci však zásadně komplikuje šíření nákazy britské mutace covidu-19. „Nikdo nemůže vědět, jak bude situace vypadat za deset dnů. Ale pevně věřím, že vše bude připraveno k tomu, aby výuka na školách mohla začít. A pak je třeba reagovat podle aktuálního vývoje,“ řekl dnes jihočeský hejtman poté, co vláda rozhodla, že oproti očekávání neotevře od pondělka obchody.

Kuba vítá postup z posledních dnů, kdy kabinet začal jednat s opozicí i zástupci krajů. Podle Kuby však kabinet měl podobnou variantu zvolit dřív. „Škoda, že se vláda k takovému přístupu nerozhodla už tak před čtyřmi týdny,“ řekl.

Hejtman chápe, že s ohledem na vysoký počet nakažených není vhodné otevření maloobchodů, což dnes vláda zamítla. Hejtmani minulý víkend podpořili vládu v setrvání nouzového stavu s tím, že potrvá do 1. března, a v ten den se vrátí děti do škol. Kuba však řekl, že datum nesmí být neměnné dogma, protože situace kolem šíření nákazy covidu-19 se vyvíjí.

„Bohužel v těchto dnech narůstá především počet případů britské mutace. Potvrzuje se to i v těch nejvíce zasažených regionech. A právě zvýšení počtu případů britské mutace nyní situaci výrazně komplikuje,“ uvedl jihočeský hejtman.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené