Hlavní obsah

Otevřít zahrádky a ukončit rotace na ZŠ, ale nic víc, radí experti

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

10. 5. 12:14

Mezioborová skupina pro epidemické situace radí vládě, co uvolnit k 17. květnu tak, aby se celý systém rozvolňování nezhroutil.

Článek

Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje vládě nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny. Návrh balíčku číslo 4, na který by mělo dojít při týdenním počtu 75 případů na 100 000 obyvatel, byl otevřít zahrádky, hromadné akce venku a ubytování při snížené kapacitě. Za určitých podmínek skupina souhlasí i s ukončením rotační výuky od 17. května, kterou žádal premiér Andrej Babiš (ANO), ale jen na základních školách.

„Čtvrtý balíček by se měl realizovat v případě dosažené incidence 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel za 7 dní. Pozitivní vývoj v minulém týdnu naznačuje, že by této hranice mohlo být dosaženo v týdnu od 17. května, nicméně doporučujeme situaci vyhodnotit až v průběhu tohoto týdne, kdy bude jasnější, zda pozitivní trend pokračuje,“ uvedli odborníci.

„Rozvolnění od 10. května pravděpodobně způsobí růst mobility, je proto žádoucí vyčkat s dalšími změnami do té doby, než bude patrné, jak velký tento efekt bude,“ dodali. Podle ní je třeba vyhodnotit jeho vliv za deset až 14 dní. Vláda ale už dříve avizovala, že by k této vlně zmírnění opatření mělo dojít zřejmě 17. května.

Premiér minulý týden uvedl, že bude žádat obnovení běžné výuky ve školách včetně středních také od příštího pondělí. Skupina MeSES souhlasí, že by se mohla rotační výuka, tedy týden ve škole a týden z domova, ukončit pro ty skupiny dětí, které mají za sebou nejméně dva týdny v rotačním režimu. Podmínkou by bylo také testování antigenními testy dvakrát týdně nebo PCR jednou za dva týdny.

Anketa

Jste pro ukončení rotační výuky na ZŠ?
Ano
61,9 %
Ne
38,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5716 čtenářů.

Zároveň by podle ní neměla končit v krajích, kde je incidence vyšší než 100 případů na 100 000 obyvatel za sedm dní a reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se tam dlouhodobě nedrží pod hodnotou jedna.

Podmínka stovky případů by tak zatím vylučovala otevřít v běžném režimu školy na Vysočině, v Moravskoslezském, Zlínském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Reprodukční číslo bylo v minulých dnech nad hodnotou jedna v Karlovarském kraji, kde se objevilo větší ohnisko. Do středních škol by se studenti měli podle MeSES vrátit nejdříve na rotační výuku.

„V souladu s prioritou školství a určitou nezávislostí škol na zbytku balíčků by přípustnou změnou v plánu mohlo být urychlení obnovení prezenční výuky. S ohledem na zlepšující se situaci, jak obecně, tak ve školách, doporučujeme zvážit obnovení prezenční výuky na středních školách ve všech krajích v rotačním režimu od 17. května za podmínky, že bude pro školy zajištěno dostatečné množství testů. Obnovení prezenční výuky bez rotace v případech, kdy jsou splněny podmínky, že žáci nebo studenti mají za sebou nejméně 2 týdny v rotačním režimu – každý student absolvoval alespoň jeden týden prezenční výuky a testování. V daném kraji je dlouhodobě hodnota reprodukčního čísla R nižší než 1 a incidence nižší než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní. Je zajištěno dostatečné množství testů pro testování 2× týdně antigenním testem, nebo 1× za 2 týdny PCR testem,“ doporučila poradenská skupina.

Hromadné akce radí MeSES v květnu a červnu povolit jen venku a pro sedící diváky. Sedadla musí být číslovaná, aby hygienici mohli trasovat kontakty nakažených. V maximální míře by se také podle nich mělo využívat potvrzení o očkování, negativním testu nebo nákaze prodělané v posledních 90 dnech.

„Doporučujeme v maximální možné míře dodržet obsah balíčků a obnovit pouze to, co je v balíčcích obsaženo – ve 4. balíčku se jedná o kulturní akce pouze ve venkovních prostorách, otevření zahrádek restaurací, hotely a penziony v omezené kapacitě. Pokud by došlo k přeřazení některých segmentů do dřívějších balíčků, motivuje to tlak na další výjimky a celý systém může erodovat. To by ohrozilo implementaci dalších balíčků a významně snížilo předvídatelnost, kterou tento systém do určité míry zajišťuje. V principu lze nad rámec balíčků povolit ojedinělé pilotní projekty formou výjimky, pokud se jedná o akci, kde skutečně dochází ke sběru dat a následnému vyhodnocení, zda na akci došlo k šíření nemoci,“ varuje MeSES.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované