Hlavní obsah

Ovoce je na Děčínsku zatím málo, moštárna ho přijímá až o 70 procent míň

Ilustrační foto.

Reklama

28. 9. 21:52

Letošní úroda ovoce v okolí Děčína je podle majitele palírny a moštárny v České Kamenici Jana Kotouče podprůměrná. Jablek a hrušek se urodilo málo, většina jich shnila, švestky nedozrály. Stojí za tím jarní mrazy i chladné léto.

Článek

„Sezona začíná o 14 dní až tři neděle později a zatím je to poměrně slabé. Švestky lidé vozí poměrně málo a jablek touhle dobou o jiných sezonách už také bylo víc,“ uvedl Kotouč. V minulých letech ve stejnou dobu zpracoval podnik o 50 až 70 procent ovoce víc, letos i přes pozdní start prací bude úroda horší. Majitel má totiž zákazníky mezi pěstiteli, ti mu už na jaře hlásili, že se jim letos moc plodů v sadech neurodí. „Je to ale oblast od oblasti,“ řekl majitel palírny Jan Kotouč. Ovoce podle něj není kvůli nižším teplotám šťavnaté.

Zákazníci i tak přijížděli s vozidly naloženými ovocem. Podle Kotouče mívá podnik největší nával po víkendech, kdy mají lidé čas stromy očesat. „Když děláme mošty, ovoce se dá na třídičku a myčku omýt, pak se nadrtí a pak se v plachetkovém lisu vylisuje,“ popsal proces výroby moštu Kotouč. Ze sta kilogramů ovoce je majitel schopen vyrobit 65 až 70 litrů moštu, zákazník si může čerstvý mošt odvézt do hodiny. Ze sta kilogramů švestkového kvasu lze vyrobit až 14 litrů 50procentní slivovice.

Ceny majitel zvyšoval loni, tento rok zdražovat neplánuje. Za mošt z kilogramu jablek zákazník zaplatí pět korun, za pasterizovaný mošt v boxech, který vydrží až dva roky, zaplatí lidé šest korun za litr. Majitel k tomu účtuje i peníze za box, například pětilitrový vyjde na 39 korun. Destilace litru pálenky vyjde na 165 korun.

Moštárnu s palírnou provozuje majitel od roku 2003, zhruba v roce 2015 si otevřel také minipivovar. Oba podniky fungují jako chráněná dílna. „Zaměstnáváme lidi se změnou pracovních schopností, to znamená lidi, kteří mají různá fyzická nebo mentální omezení. V rámci možností se snažíme lidem najít přiměřenou práci,“ řekl Kotouč a dodal, že zaměstnancům umožňuje i zkrácenou pracovní dobu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované