Hlavní obsah

Ozbrojenci zaútočili na přehlídku v Íránu, zabili 24 lidí

Neznámí ozbrojenci na vojenské přehlídce v Íránu zabili jedenáct vojáků. Mezi zraněnými byla i žena a dítě. (Video: Jan Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

22. 9. 2018 10:12

Při sobotním útoku na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu zahynulo 24 lidí, včetně žen a dětí. Jedenáct obětí patřilo k elitním revolučním gardám. Dalších 53 osob utrpělo zranění, informovala oficiální tisková agentura IRNA. Ke střelbě se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor. Šéf íránské diplomacie z útoku viní státy v regionu a jejich americké spojence.

Článek

„Počet mučedníků zabitých při teroristickém útoku vzrostl na 24, včetně žen a dětí, které byly mezi diváky. Toto číslo se může ještě zvýšit vzhledem k tomu, že někteří ze zraněných jsou v kritickém stavu,” napsala IRNA.

Mezi 24 oběťmi bylo i jedenáct vojáků elitních revolučních gard. Dalších 53 osob útočníci podle agentury IRNA zranili.

Střelba trvala asi deset minut a vycházela z parku nedaleko konání přehlídky ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu. Jak uvedl zástupce místního guvernéra, útočníci byli čtyři. Dva z nich byli zabiti a dva zadrženi.

Státní televize útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát.

Podle vlády sponzorují útoky USA, armáda slibuje odplatu

Ministr zahraničí Íránu Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru napsal, že na přehlídku zaútočili „teroristé naverbovaní, vytrénovaní, ozbrojení a zaplacení zahraničím”.

Podle Zarífa jsou za útoky, jako byl ten v Ahvázu, zodpovědné státy v regionu, které sponzorují terorismus, a jejich „pánové” z USA. Teherán na tento útok odpoví „rychle a rozhodně, aby ochránil životy Íránců”, dodal šéf diplomacie.

Íránský armádní mluvčí doplnil, že ozbrojenci byli vycvičeni ve dvou zemích Perského zálivu. Také dodal, že nepatřili k extremistům z Islámského státu, měli ale vazby na Spojené státy a izraelskou tajnou službu Mossad.

Generál Jahjá Rahím-Safaví, který je poradcem íránského nejvyššího duchovního, pak pohrozil odvetou: „Íránský lid a jeho ozbrojené složky na to odpoví,” prohlásil představitel elitních revolučních gard.

Íránská státní televize přinesla záběry bezprostředně po útoku. Jsou na nich vidět záchranáři, kteří pomáhají osobě ve vojenské uniformě ležící na zemi. Další členové bezpečnostních složek na sebe pokřikují před tribunou, ze které armádní představitelé sledovali přehlídku.

Vojenská přehlídka v Ahvázu i v dalších íránských městech se konala u příležitosti výročí zahájení íránsko-irácké války v 80. letech minulého století.

Írán je zapojen na straně místních vlád do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozornili na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Írán byl přitom teroristických akcí od islámské revoluce v roce 1979 ušetřen.

První smrtící útok sunnitské extremistické organizace Islámský stát v šíitském Iráku přišel loni 7. června. Atentátníci tehdy zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil. Asi půldruhé hodiny poté zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979. O život přišlo 18 lidí a dalších více než 50 jich utrpělo zranění.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované