Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Pavilon goril v pražské zoo za 300 milionů by měl být hotov na podzim 2022

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

26. 5. 2021 15:10

Nový pavilon goril v pražské zoologické zahradě by se měl otevřít na podzim roku 2022. Expozice bude po svém dokončení největší v pražské zoo.

Článek

Pavilon bude mít rozlohu 2500 metrů čtverečních, venkovní výběhy budou zaujímat 3000 metrů čtverečních. Cena stavby je 300 milionů korun, řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Zřizovatelem zoo je hlavní město.

„Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se při návštěvě pavilonu přenesou do střední Afriky - jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily,“ popsal ředitel zoo.

Součástí projektu je budova o rozměrech přibližně 56 krát 56 metrů, výběh s jezírky, místnost ve stylu africké školy či venkovní vyhlídka. Převážně přízemní stavba má co nejvíce splynout s okolním prostředím, o to se mimo jiné postará zelená střecha posetá rostlinami mírného pásu. V interiéru pavilonu budou imitace stromů tvořené stříkanou betonovou konstrukcí, iluzorní malby i interaktivní prvky pro děti. Nový pavilon a výběhy budou kromě goril nížinných obývat rovněž guerézy pláštíkové, kočkodani nebo kaloni egyptští.

Expozice, kterou firma Strabag od podzimu 2019 staví v horní části areálu zoo, je umístěná mimo záplavovou oblast. Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a kdy zemřel gorilí samec. Při povodních v roce 2013 zoo přemístila gorily do protipovodňové věže a chovatelé je jezdili krmit ve člunu.

V pražské zoo je v současnosti sedmičlenná skupina goril.

Zoologická zahrada v Praze patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Kvůli nucenému uzavření, způsobenému vládními opatřeními vůči šíření covidu-19, odhadla v březnu pražská zoo propad příjmů zhruba na 40 milionů korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované