Hlavní obsah

Pelikán navrhuje, aby si o změnu pohlaví mohly říct už 12leté děti

21. 6. 2018
Foto: Petr Horník /Právo/, Profimedia.cz

Odcházející ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Novela občanského zákoníku také zjednodušuje podmínky, za nichž lze o úřední změnu pohlaví požádat na matrice.

Článek

Ministerstvo spravedlnosti připravuje novelu občanského zákoníku, podle které by měly právo na úřední změnu pohlaví už děti od 12 let.

„Věková hranice pro úřední změnu pohlaví se takto stanoví z důvodu, že již dnes je možné hormonální léčbu zahájit již před dosažením věku 18 let, přičemž z praxe vyplývá, že je vhodné po diagnóze poruchy genderové identity začít s hormonální léčbou co nejdříve, a to nejlépe před začátkem puberty,“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě k novele, o níž jako první informoval server ceska-justice.cz.

Trans osobě by tak podle návrhu změna zároveň umožnila prožít dospívání s právním uznáním pohlaví, které odpovídá její pohlavní identitě. „Tím není dotčeno, že trans osoba může podstoupit chirurgické úkony vedoucí ke změně pohlaví podle zákona o specifických zdravotních službách až po dovršení věku 18 let,“ uvádí ministerstvo.

Mění se však nejen věková hranice, kdy je možné na úřadech o změnu pohlaví požádat, ale také, že žádosti nemusí předcházet to, že žadatel nejprve podstoupí chirurgickou změnu pohlaví.

„Pohlaví lze změnit osobním prohlášením před matričním úřadem,“ píše se v předloze návrhu zákona, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti, v jehož čele stojí dosluhující ministr v demisi Robert Pelikán (ANO). „U člověka mladšího patnácti let je třeba, aby mu k učinění prohlášení udělil souhlas jeho zákonný zástupce,“ uvádí předloha.

K osobnímu prohlášení dále bude třeba předložit potvrzení o tom, že je u člověka trvalý nesoulad mezi duševním a zapsaným pohlavím. Potvrzení musí vydat lékař se specializovanou způsobilostí v oboru sexuologie nebo se zvláštní odbornou způsobilostí v oboru sexuologie.

Novela občanského zákoníku je nyní v připomínkovém řízení.

Resort spravedlnosti reaguje novelou na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který řešil spor transsexuálů z Francie. Podle instituce změnu pohlaví nelze podmiňovat podstoupením chirurgického zákroku nebo jiné léčby, které mají za téměř jistý následek sterilitu.

„Takový požadavek je v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod uzavřenou v rámci Rady Evropy,“ stojí ve verdiktu.

Další zprávy

 • Výbor Rady Evropy kritizoval Srbsko kvůli policejnímu násilí

  Evropský výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy dnes vyzval Srbsko, aby vyšetřilo a zastavilo podle něj běžnou policejní praxi, kterou je používání násilí s cílem vynutit si přiznání a potrestat podezřelé. Informoval o tom server Balkan Insight. „Delegace CPT obdržela značné množství obvinění policejních důstojníků ze špatného zacházení se zadrženými osobami,“ uvedl výbor.

  Zpráva také uvádí, že běžnými praktikami jsou facky či jiné údery, kopance, rány obuškem či baseballovou pálkou a rovněž elektrické šoky, které používají policejní důstojníci, zejména vyšetřovatelé, ve městech jako je Bělehrad, Niš a Novi Sad. Cílem je donutit podezřelé, aby se přiznali k trestným činům, nebo je potrestat, tvrdí Evropský výbor proti mučení.

 • Bývalý šéf Úřadu vlády nedostane peníze zabavené při razii

  Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul nedostane čtvrt milionu korun v hotovosti, který před pěti lety zabavila při zásahu na Úřadu vlády policie. O peníze se úředník přihlásil až dodatečně a tvrdil, že pochází z prodeje nemovitosti jeho rodičů a do trezoru na Úřadě je uložil z bezpečnostních důvodů.

  Městský soud v Praze nyní ale rozhodl, že na peníze Poul nárok nemá. Jeho verze je podle soudu nevěrohodná, protože nevysvětlil, proč se o peníze přihlásil až dva a půl roku poté, co je policie našla. A nikoli přímo při policejním zásahu, kterému byl přítomen.

  Více informací v článku

 • Policie chce obžalovat gang pašeráků lidí, za migranta vybírali až 26 tisíc

  Čeští policisté navrhli obžalovat Egypťana, Ukrajince a tři Čechy, kteří podle vyšetřovatelů organizovali převozy nelegálních migrantů z Blízkého východu do Německa. Sdělil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Kriminalisté odhalili sedm převozů 74 migrantů ze Sýrie, Iráku a také z Afghánistánu. Běženci putovali do Německa přes Maďarsko, Slovensko, Rakousko nebo Česko. Pachatelé údajně od každého z migrantů za cestu vybírali 500 až 1000 eur (13 000 až 26 000 Kč). Hlavním organizátorem trestné činnosti byl podle policie Egypťan, který společně s obviněným Ukrajincem skončil ve vazbě.

Reklama