Hlavní obsah

Pentagon vyšle na hranici s Mexikem dalších 3 750 vojáků

4. 2. 2019

Americké ministerstvo obrany značně rozšíří řady vojáků na hranici s Mexikem. (Video: Šimon Trantina , AP, Reuters)

Americké ministerstvo obrany vyšle na hranici s Mexikem dalších 3 750 vojáků. Mají za úkol po dobu tří měsíců pomáhat pohraničníkům, uvedl Pentagon v pondělním prohlášení.

Článek

Celkový počet příslušníků armády, kteří budou po ruce pracovníkům Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a budou pomáhat chránit americké území před průniky migrantů, tak dosáhne na 4 350.

Pentagon vyslání vojáků k mexické hranici poprvé schválil loni v říjnu, ještě před volbami do Kongresu. Příznivci prezidenta Donalda Trumpa, včetně republikánských kongresmanů, tento krok ocenili.

Vojáci měli původně pohraničníkům a imigračním úředníkům pomáhat například s budováním bariér, které mají zabránit průniku migrantů na americké území. Trump však později rozšířil jejich pravomoci, takže k ochraně pohraniční služby mohou v případě nutnosti použít střelné zbraně.

Od posílení ostrahy hranice se do USA pokusily proniknout stovky migrantů, velká část z nich byla zadržena.

Vojáci měli původně mandát do poloviny prosince, následně byl prodloužen do konce ledna. A 11. ledna rozhodl o vyslání dalších příslušníků armády úřadující ministr obrany Patrick Shanahan.

Trump na Twitteru vyslání vojáků na hranici odůvodnil nutností posílit opatření kvůli karavanám migrantům, které putují Střední Amerikou do Spojených států. Demokraté pro to podle něj nic nedělají.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Španělsko oficiálně jako první z EU uznalo Guaidóa prezidentem

  Španělská vláda dnes jako první z Evropské unie oficiálně uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely.

  Rovněž britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes na Twitteru uvedl, že Británie Guaidóa uznává za úřadujícího prezidenta. „Nicolás Maduro neoznámil prezidentské volby do osmi dnů, ve lhůtě, kterou jsme mu dali. Takže spolu s evropskými spojenci nyní uznáváme Guaidóa dočasným prezidentem, dokud nebudou uspořádány regulérní volby,“ napsal Hunt na Twitteru.

  Více informací v článku

 • Lupiči v Karlových Varech přepadli zlatnictví

  Karlovarská policie pátrá po pachatelích ranního vloupání do zlatnictví v Karlových Varech. Škoda je podle policie předběžně odhadnuta na několik milionů korun.

 • Zemřel finský skokan na lyžích a čtyřnásobný olympijský vítěz Matti Nykänen

  V noci z neděle na pondělí náhle zemřel slavný 55letý finský skokan na lyžích Matti Nykänen. V osmdesátých letech se mu podařilo čtyřikrát vyhrát na olympijských hrách a šestkrát získat titul mistra světa. Jako jedinému v dějinách se Nykänenovi podařilo nasbírat všech pět velkých trofejí ve skocích na lyžích – vedle olympiády a mistrovství světa ve skocích ovládl jednou také MS v letech, dvakrát Turné čtyř můstků a čtyřikrát obdržel zlatý glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru.

  Nykänen byl vedle skokanského sportu proslulý i bouřlivým osobním životem – byl šestkrát ženatý s pěti ženami, za násilné trestné činy strávil několik měsíců ve vězení a po konci kariéry se věnoval popové hudbě. Informaci o skokanově úmrtí přinesl finský magazín Seiska.