Hlavní obsah

Plameny jako symbol rozloučení s Calais. Jde o tradici, brání uprchlíky úřady

 

Reklama

26. 10. 2016 9:00

Podle francouzských úředníků je zapalování příbytků, které přistěhovalci opouštějí, tradicí, se kterou nemohou nic dělat.

Článek

Třetí den pokračuje vyklízení uprchlického tábora v Calais a operaci, při které se přesouvá zhruba 7000 lidí, doprovázejí „rozlučkové požáry". Nejde však o vyložené výtržnictví. „Hasiči jsou v blízkosti, zaručují bezpečnost a brání rozšíření požáru. Je to součást tradice přistěhovalců, kteří tábor opouštějí. I kdybychom chtěli, aby toho nechali, stejně to budou dělat i dál," řekla novinářům Fabienne Buccio, regionální prefekt.

Z uprchlického tábora v Calais, v němž podle různých zdrojů žije v nevyhovujících podmínkách 6000 až 8000 migrantů, jich bylo vystěhováno zatím 4000. Tábor zvaný Džungle se bude vyklízet minimálně do konce tohoto týdne. Uprchlíci jsou rozváženi do středisek po celé Francii. Na klidný průběh dohlíželo asi 1250 policistů.

Evakuace, kterou francouzská vláda označuje za humanitární, začala oficiálně v pondělí.

Mnozí imigranti se ale podle stanice France 24 netajili tím, že za žádnou cenu nenasednou do autobusů, najdou si jiné improvizované přístřeší v oblasti přímořského města Calais a budou se dál pokoušet dostat do blízké Británie. Christian Salomé z humanitární organizace Auberge des migrants jejich počet odhaduje na 2000. Předvídá vznik desítek „malých džunglí".

„Vláda může jen snít o tom, že rozbitím tábora vyřeší migrační problém. Je to chybná úvaha, protože mnoho z těch, kteří nyní odejdou, se vrátí. Navíc stále přicházejí noví běženci, zhruba 30 denně," tvrdí místopředseda Auberge des migrants François Guennoc.

Většina obyvatel tábora, především rodiny, je podle komentářů prý s evakuací však smířena.

„Kdekoli ve Francii to bude lepší než ve stanech zdejšího tábora," říká 25letý Súdánec Bašír před nástupem do autobusu. „Žil jsem v této džungli sedm měsíců a už toho mám dost," vysvětluje další mladý Súdánec Rahím.

Naopak etiopský mladík Mohammad odmítá jít do fronty a vrací se do tábora. „Jsem nezletilý. Chci se dostat do Británie, autobus mě nezajímá," vysvětluje mladík. Také 16letý Eritrejec Daniel nechce odvézt. „Chci jet do Spojeného království. Nechci Francii," řekl tento osamělý nezletilec. Upřesnil, že byl v táboře osm měsíců a každý den se pokoušel naskočit na kamiony jedoucí do Británie.

Rozvoz migrantů autobusy do připravených ubytovacích kapacit po celé zemi a likvidace této největší nouzové kolonie ve Francii pomocí buldozerů má ukončit zhoršenou bezpečnostní situaci a nespokojenost obyvatel v oblasti Calais. Tábor se rozrostl před 18 měsíci a tvoří ho především Afghánci, Súdánci a Eritrejci.

Většina z nich se snažila dostat do Británie, což vyvolávalo incidenty u tunelu, který spojuje pod Lamanšským průlivem Francii s Británií, a napětí mezi oběma státy. Od začátku roku zahynulo při pokusu se nelegálně dostat do Anglie, především schovaný na kamionu, nejméně 14 migrantů. Londýn nyní přistoupil na to, že přijme stovky nezletilých imigrantů, kteří v táboře v Calais zůstali bez doprovodu a mají v Británii příbuzné.

Migranti převezení do stovek středisek, která byla narychlo vybudovaná například i v zámcích a hotelích, budou vyzváni k požádání o azyl ve Francii. Pokud ho nedostanou, mají být vyhoštěni do země původu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované