Hlavní obsah

Plzeň připravuje prodej komplexu čtyř budov v centru u Americké

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 4. 22:12

Plzeň chce prodat komplex čtyř nevyužívaných budov v centru - Komorního divadla se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s restaurací Americká 38 a činžákem Resslova 13. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města.

Článek

Zastupitelé budou 10. května schvalovat záměr prodeje. „Záměr, že se tím budeme zabývat směrem k prodeji, neznamená, že to prodáme. Znamená, že úředníci začnou něco připravovat. Sestaví se pracovní skupina ze zastupitelů, kde bude mít každá strana, koaliční i opoziční, jednoho zástupce,“ uvedl radní pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS).

Skupina bude po schválení záměru připravovat podmínky, za jakých bude možné nabídnout domy k prodeji. Konkrétní podmínky pak opět schválí zastupitelstvo, které řekne, že se vyhlásí soutěž. „Ale nebude to soutěž ‚dej cenu‘, ale ve smyslu ‚přihlaš se, řekni nám, co bys tam chtěl dělat a dej nějakou studii‘,“ uvedl Šlouf. Úředníci pak vyhodnotí, zda je studie v souladu s územním plánem a studií území. Poté začne třetí kolo jednání zastupitelstva, které řekne, jací uchazeči splňují technické parametry a s jakým projektem, a také to, kolik zájemců má město oslovit. „Ty oslovíme a pak už to bude na cenu. Pokud někdo vyhraje, pak to půjde počtvrté do zastupitelstva, které teprve schválí, nebo neschválí prodej,“ řekl.

Podle Šloufa bude trvat zhruba rok, než přijde do zastupitelstva finální materiál se jménem uchazeče, který splnil všechny podmínky, a jím nabídnutou cenou. Nejdéle, několik měsíců, bude podle Šloufa trvat zájemcům příprava studie úprav a využití podle podmínek daných pracovní skupinou. Do doby, než se případný kupec najde, bude omezená doprava na větší části Americké třídy, což se má odehrát letos v létě.

Uchazeči se musí držet podmínek, které vycházejí z územního plánu, aktuální územní studie a poměrů bytů, obchodů, kanceláří, parkování a podmínek dopravního napojení. Pokud zastupitelstvo pustí uchazeče dále, bude vědět, co tam postaví, co zboří a co opraví. K zemi zřejmě půjde dům v Resslově 13, který je v havarijním stavu.

Město prověřilo, že budovy nemůže využít žádný úřad magistrátu nebo nějaká jeho organizace. „U každé nemovitosti, které se zbavujeme, se dělá úřednické kolečko. Na všechny úřady se pošle záměr prodeje a ty se pak vyjádří, zda budovu nepotřebují,“ uvedl Šlouf. Pokud by pro ně nějaké využití bylo, město by si budovy raději nechalo, než aby stavělo nové.

Inkaso z prodeje komplexu by pomohlo v příštích letech posílit rozpočet, který výrazně omezuje koronakrize.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované