Hlavní obsah
Online

Policie v souvislosti s výbuchem paneláku v Prešově obvinila tři lidi

Foto: Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Fotografie paneláku nedlouho po výbuchu.

7. 12. 2019 11:20
aktualizováno • 8. 12. 2019 16:29

Slovenští hasiči v sobotu ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. Potvrdili už sedm obětí, pátrání po osmé bylo i s pomocí horské služby a psů neúspěšné. V souvislosti s explozí policie obvinila tři lidi.

Článek

Hasiči podle slovenských médií prohledali všechna patra bytového domu, kde v pátek vybuchl plyn. Předpokládají, že obětí je osm, našli ale zatím sedm těl.

Slovenská policie v souvislosti s výbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Zadržených je šest. Obvinění tři. Krajský vyšetřovatel podle policie zahájil trestní stíhání ve věci obecného ohrožení.

V sobotu slovenská vláda oznámila, že vyčlenila jeden milion eur na pokrytí nákladů za odstranění škod a na pomoc postiženým rodinám.

Exploze nastala kolem poledne mezi devátým a dvanáctým patrem, načež se zřítilo schodiště. Plameny zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela. Exploze poničila i střechu a celý dům má narušenou statiku. Podle statiků je možné, že ho budou muset zbourat.

 • Budovu budou muset pravděpodobně strhnout

  Statici jsou po prohlídce budovy nakloněni názoru, že by se měla celá zbourat. „Pravděpodobně se bude muset provést asanace budovy. Je to nejlepší řešení vzhledem k situaci,” řekl deníku Korzár technický inženýr Josef Polák před zasednutím krizového štábu.

 • Zadržení jsou z firmy, která těsně před výbuchem na místě dělala výkop

  Šestice zadržených se podle deníku Korzár skládá z dělníků i dalších lidí z firmy, která v pátek těsně před výbuchem v Mukačevské ulici prováděla výkopové práce.

 • Policie v souvislosti s výbuchem zadržela šest lidí

  Police v souvislosti s výbuchem zahájila trestní stíhání pro trestný čin všeobecného ohrožení a zadržela šest lidí. Podle deníku Korzár to policisté oznámili na tiskové konferenci v Prešově. K explozi podle předběžných informací došlo po proražení plynovodu.

 • Slovenská vláda vyčlenila milion eur pro Prešov

  Slovenský premiér Peter Pellegrini slíbil, že městu Prešov poskytne milion eur (25 561 750 korun). Město by podle Denníku N mělo peníze dostat už v pondělí. Vedení města by mělo peníze investovat na nejnutnější opravy. Pellegrini také řekl, že pokud bude potřeba, tak částku navýší.

 • Obětí bude zřejmě osm

  Hasiči již prohledali všechna patra a předpokládají, že obětí bude zřejmě osm, přičemž zatím nalezli sedm těl. Řekl to mluvčí hasičů Peter Kovalík.

 • Nešlo o první problém s plynem v Mukačevské ulici

  Páteční problém s plynem podle několika obyvatel Mukačevské ulice nebyl první. V posledním měsíci v ulici proběhla hned dvě hlášení o problému s plynem. Informoval o tom web noviny.sk.

  Poslední hlášení zaznamenané z předmětné ulice bylo 21. listopadu 2019. Šlo o běžný malý únik po revizi plynového zařízení na Mukačevská 17. „Následující bylo až 6. prosince o 12:12, když nám byl nahlášen zápach plynu na ulici v blízkosti kotelny. Prověřili jsme všechna hlášení od 1. 11. do 6. 12.,” uvedl pro Sme mluvčí společnosti SPP – distribúcia Milan Vanga.

 • Prešov obdrží pomoc v podobě milionu eur již v pondělí

  Město Prešov má již v pondělí dostat milion eur, který slíbil premiér Peter Pellegrini na pomoc po pátečním výbuchu plynu. Rozhodla o tom v sobotu slovenská vláda.

 • Výbuch zřejmě způsobila rekonstrukce

  Příčina neštěstí zatím není známá. Jedna z obyvatelek upozornila, že v domě byl cítit plyn. Hasiči mají podezření, že výbuch souvisel s předěláváním plynového potrubí. Z něho nejspíš unikal plyn, který se nahromadil v nejvyšších patrech domu.

 • Nejvyšší patro je nestabilní, informuje Sme

  Statici označili 12. patro zničené bytovky za nestabilní a nedoporučují vstup záchranářům, informuje web Sme. Hasiči budou postupně nejvyšší patro bytového domu rozebírat. Jeho případný propad považují za akutní nebezpečí.

 • Kritika hasičů je podle šéfa Modrého anděla neoprávněná

  Na svém facebooku se vyjádřil k okolnostem i šéf Modrého anděla Radovan Braník, který pomáhá přímo v krizovém centru v Prešově. Velitel zásahu podle něj „odprezentoval na zasedání městského krizového štábu negativní revizní dokument z roku 2017, ze kterého vyplynulo, že řada stavebních a technických řešení byla v naprostém rozporu s bezpečnostními předpisy, včetně odvětrávání a přístupnosti evakuačního schodiště a stavu přívodních šachet. Kritika taktiky a formy provedení zásahu ze včerejška nezohledňovala tyto dosud veřejně neznámé skutečnosti.“

  K včerajšej kritike neskorého začiatku hasenia domu v Prešove a k forme jeho vykonania: veliteľ zásahu odprezentoval na...

  Zveřejnil(a) Radovan Bránik dne Pátek 6. prosince 2019
 • Mezi obyvateli propukla vlna solidarity

  Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127 500 korun).

  Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50 000 eur. Další údaje budou podle tisku známy až v pondělí.

 • Hasiči nesouhlasili s úpravou domu

  Ředitel HaZZ Goliaš potvrdil, že hasiči v roce 2017 nesouhlasili s úpravou domu, který měl vlastní kotelnu. „Byly porušeny předpisy, nesplňoval hasičské standardy,” uvedl podle deníku Sme Goliaš. Postup při opravě označil za svévůli. Upřesnil, že zasahovalo dohromady přes sto profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří z hořící bytovky zachránili 39 lidí.